Tydzień przyniósł spadki indeksów GPW

(Artur Szymański)
opublikowano: 11-03-2005, 17:04

W kiepskich humorach zakończyli piątkową sesję inwestorzy na GPW. WIG20 na zamknięciu stracił na wartości 1,52 proc. kończąc sesję na poziomie 2033,63 pkt. W ciągu tygodnia wartość indeksu największych spółek spadła o 0,94 proc.

W kiepskich humorach zakończyli piątkową sesję inwestorzy na GPW. WIG20 na zamknięciu stracił na wartości 1,52 proc. kończąc sesję na poziomie 2033,63 pkt. W ciągu tygodnia wartość indeksu największych spółek spadła o 0,94 proc.

Indeksy warszawskiej giełdy poszły w dół chociaż na zachodnioeuropejskich giełdach panowała dobra koniunktura po udanej czwartkowej sesji na Wall Street i optymistycznych prognozach Intela na I kwartał tego roku. Umacniała się też polska waluta.

Nic to jednak nie pomogło wskaźnikom warszawskiego rynku akcji. Za tydzień wygasa marcowa seria kontraktów terminowych i inwestorzy już zaczęli się przesiadać na serię czerwcową. W przyszłym tygodniu to się nasili, będziemy więc mieli kilka „sesji cudów”.

Później jednak możliwe wydaje się wyprowadzenie odbicia na fali oczekiwań na obniżkę stóp procentowych przez RPP o 50 pkt bazowych. Posiedzenie Rady odbędzie się 29-30 marca, a oczekiwanie na obniżkę powinno odbić się korzystnie na wartości złotego i poziomach warszawskich indeksów giełdowych.

Otwarcie piątkowych notowań wypadło słabo, a po przełamaniu wsparć na indeksie i kontraktach puściły zlecenia stop co przyspieszyło spadek. Po półtorej godziny przecena wyhamowała przy poziomie 2026 pkt na WIG20 i doszło do około 20-pkt odreagowania. Towarzyszyły mu jednak mizerne obroty, co nie napawało optymizmem przed końcówką notowań. I rzeczywiście, na finiszu indeks zjechał w okolice minimum, ale nie pogłębił go.

Najgorzej na WIG20 podziałały głębokie straty kursów Pekao (-3,9 proc.) i PKN Orlen (-3,0 proc.). Obroty na akcjach tego ostatniego – podobnie jak poprzedniego dnia – przekroczyły dziewięciocyfrową wartość, konkretnie handel podliczono na ponad 150 mln zł. Spory obrót był też walorami KGHM i PKO BP, natomiast Telekomunikacja Polska wypadła poniżej swojego poziomu.

Wśród mniejszych spółek ponownie powody do zadowolenia mają posiadacze akcji Baumy. Ponad 5 proc. podrożały walory Prochemu, który poinformował o podpisaniu kontraktu wartego 64,55 mln zł. Pozytywnie też zareagowali inwestorzy na nabycie przez FAM 27,7 proc. akcji Mostostalu Wrocław. Celem FAM jest przekroczenie 51 proc. kapitału akcyjnego MW. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane