Tydzień silnego umocnienia polskiej waluty

Mariusz Potaczała
16-11-2009, 00:00

Miniony tydzień to silne umocnienie złotego. Kurs EUR/PLN zniżkował do wsparcia 4,1000, a USD/PLN zszedł pod 2,7400. Impulsem była zwyżka w notowaniach eurodolara. Kurs EUR/USD wzrósł aż w okolice październikowych szczytów na 1,5060.

Złotemu pomogły także dane makro z Polski — dotyczyły salda obrotów bieżących. Saldo wykazało we wrześniu deficyt wysokości 57 mln euro, czyli zdecydowanie niższy, niż oczekiwano. Ponadto pozytywnie rewidowano odczyt sierpniowy. Dane te zwiększyły oczekiwania na lepszy od prognoz wzrost PKB w III kw. 2009 r., co ostatecznie wsparło złotego. Co ciekawe, polska waluta nie oddała zysków nawet w momencie silnego odreagowania w notowaniach eurodolara, które sprowadziło tę parę walutową aż do 1,4850. W tym tygodniu złoty może w większym stopniu reagować na wydarzenia rozgrywające się na międzynarodowym rynku.

Mariusz Potaczała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tydzień silnego umocnienia polskiej waluty