Tydzień umocnienia złotego

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 23-12-2011, 18:26

W mijającym tygodniu złoty kontynuował rozpoczęty tydzień wcześniej proces umocnienia do głównych walut.

Wsparciem okazały się nieco lepsze nastroje na rynkach globalnych, odkup bonów przez Ministerstwo Finansów, optymistyczne dane o produkcji i sprzedaży w Polsce oraz …strach przed interwencją Narodowego Banku Polskiego (NBP). Dolar, który jeszcze 14 grudnia kosztował 3,5268 zł, wyznaczając wielomiesięczne maksima, spadł w tym tygodniu w okolice 3,36 zł. Euro wróciło natomiast do 4,4250 z 4,60 zł w połowie miesiąca.

W tym przedświątecznym tygodniu nastroje na rynkach finansowych nieco się poprawiły, co sprzyjało umocnieniu polskiej waluty. Nie był to jednak czynnik decydujący. Równie istotne były czynniki lokalne. W poniedziałek Ministerstwo Finansów odkupiło bony skarbowe za 2,25 mld zł o terminie zapadalności w lutym i marcu 2012 roku. Odkupienie bonów sprawiło, że widmo przekroczenia przez dług konstytucyjnego progu ostrożnościowego zmniejszyło się.

Innym pozytywem były dane o listopadowej produkcji przemysłowej (8,7% R/R) i sprzedaży detalicznej (12,6% R/R). W obu przypadkach odczyty było o ponad 2 pkt proc. wyższe od prognoz, podtrzymując opinię o relatywnie dobrej kondycji polskiej gospodarki. Wprawdzie w tej beczce miodu była łyżka dziegciu w postaci słabych danych z rynku pracy, ale to nie przestraszyło inwestorów.

Istotnym czynnikiem przeciwdziałającym osłabieniu złotego było też utrzymujące się ryzyko przeprowadzenia w samej końcówce roku interwencji walutowej przez bank centralny lub Bank Gospodarstwa Krajowego. Wprawdzie z każdym dniem odzyskiwania siły przez polską walutę to ryzyko zmniejszało się, ale nie zostało wyeliminowane.

Ostatnim argumentem uzasadniającym sprzedaż EUR/PLN i USD/PLN, stanowiącym również istotny czynnik przemawiający za spadkami tych par na przełomie rok, jest analiza techniczna. Na wykresie dziennym EUR/PLN, po tym jak przed ponad tygodniem została utworzona, a następnie potwierdzona, sygnalizująca zmianę trendu formacja spadającej gwiazdy, w tym tygodniu doszło najpierw do wybicia dołem z dwumiesięcznego kanału wzrostowego, a następnie do przełamania półrocznej linii hossy oraz spadku poniżej dołków z początku miesiąca. To otwiera drogę dalej na południe. Gdyby trzymać się tylko analizy technicznej, to prawdopodobieństwo szybkiego zobaczenia euro powyżej 4,60 zł jest nikłe.

Układ sił zmienił się również na wykresie USD/PLN. Po tym jak w poprzednim tygodniu na wykresie dziennym została utworzona, sygnalizująca zmianą trendu na spadkowy, świecowa formacja gwiazdy wieczornej, w tym tygodniu kurs przełamał wsparcia tworzone przez maksima z listopada i dwumiesięczną linię hossy. Szanse na  powrót do 3,30 zł wzrosły. Jednak droga do zmiany trendu jest znacznie dłuższa niż w przypadku EUR/PLN.

W piątek o godzinie 17:12 kurs USD/PLN testował poziom 3,4006 zł, a EUR/PLN 4,4350 zł. W przyszłym tygodniu, jeżeli tylko wykluczyć interwencję ze strony NBP lub BGK, należy liczyć się z ograniczonymi wahaniami złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas

Polecane