Tydzień w biznesie - 14-18 IV

MWIE, ŁO
19-04-2014, 22:05

Przegapiliście tydzień? Pomagamy nadrobić zaległości.

WYDARZENIA TYGODNIA 

Formacje długoterminowego kanału opadającego oraz klina zwyżkującego na wykresie notowań TVN. Źródło: PB, Bloomberg.
Wyświetl galerię [1/2]

Formacje długoterminowego kanału opadającego oraz klina zwyżkującego na wykresie notowań TVN. Źródło: PB, Bloomberg.

Optymalizacja podatkowa będzie przestępstwem

Zapłacenie niższego podatku zamiast wyższego będzie ścigane przez skarbówkę i… prokuraturę. Pomysł fiskusa jest bardzo groźny — ostrzegają eksperci. Więcej >>

Jakubiak nawarzy piwa pod Krakowem

Właściciel Ciechana postawi na nogi kolejny mały browar. Więcej >>

Darmowe bankomaty zagrożone

Czy za pomocą bankomatów można ubić żywą gotówkę? Zespół w NBP do końca roku ma zarekomendować: wprowadzać surcharge czy nie. Więcej >>

Francuska poczta rozpycha się w Polsce

DPD, spółka kurierska należąca do grupy La Poste, kupiła polskich kurierów. Fundusz Abris zarobił krocie na przestawieniu firmy na e-commerce. Więcej >>

Lewe miliardy odbudują „Pruszków”

Kontrolę nad nielegalnym obrotem paliwami w Polsce zaczynają przejmować bossowie rozbitych niegdyś najgroźniejszych grup przestępczych. Więcej >>

NA WEEKEND

Anne i Zygmunt w setce największych myślicieli

W rankingu Global Thought-Leader żona polskiego ministra wyprzedziła nawet twórcę WWW. Więcej >> 

10 najlepszych zawodów 2014 r.

Amerykański portal z ofertami pracy opublikował nową listę najlepszych zawodów. Matematyka i medycyna królują. Więcej >>

Daimler przywraca markę Maybach

Niemiecki koncern Daimler produkujący Mercedesy przywraca do życia markę ekskluzywnych samochodów Maybach. Więcej >>

Zimbabwe powraca na rynek diamentów

The Antwerp World Diamond Centre zamierza sprzedać w tym roku diamenty pochodzące z Zimbabwe o łącznej wadze 12 mln karatów. Więcej >>

Dostał 58 mln USD na pożegnanie

Henrique de Castro, który przez 15 miesięcy, do listopada 2012 roku, był dyrektorem operacyjnym Yahoo, dostał od spółki rekompensatę łącznej wartości 58 mln USD za zakończenie kontraktu. Więcej >>

WYDARZYŁO SIĘ W BRANŻY: 

Kariera 

Kandydat, który idzie do nieznanej mu firmy, ryzykuje. Co powinno wzmóc jego czujność? Mamy też coś o mobbingu: trudno go udowodnić przed sądem. Co innego, gdy pracownik zgłosi dyskryminację. Na koniec pozytywna informacja o informatykach, którzy raczej nie narzekają na brak ofert pracy i zarobki. Okazuje się, że wielu aspiruje nawet do statusu milionerów

Tech

Samsung wydaje na produkcję nowego smartfona z serii Galaxy więcej niż w przypadku poprzednich modeli. Podsumowaliśmy też doniesienia o Heartbleed. Luka w oprogramowaniu szyfrującym strony internetowe postawiła na nogi cały świat. Wyścig między programistami a hakerami trwa.

Nieruchomości

Deweloperzy rosną w siłę w negocjacjach z klientami. Oferta mieszkań się kurczy, a ceny nie spadają. Z kolei firma doradcza EY ocenia, że polski rynek nieruchomości komercyjnych wrócił na ścieżkę wzrostu.

Logistyka 

PPL musi się zmienić. Wiedzą o tym właściciel, szef, eksperci. Dotarło też do części pracowników, ale nie do związkowców. Z innej beczki? Marzec pozytywnie zaskoczył producentów maszyn rolniczych. Niektórzy wieszczą ożywienie.

Moto

W Nowym Jorku zaczęły się targi motoryzacyjne. Nie są najważniejsze i największe w branży, ale i tak świat patrzy na to, co tam się będzie działo. Słynna włoska marka samochodowa prawdopodobnie zwiększy produkcję i doda do oferty nowy sportowy model. Nową maszynę pokazał też brytyjski Land Rover.

Media

Janowicz "przeprasza za wtopy" w spocie Atlasa, czyli marketing zawsze górą. Polska gospodarka utraciła nawet 700 mln zł w 2013 roku i do 6,5 tys. miejsc pracy w efekcie korzystania przez 7,5 mln Polaków z serwisów umożliwiających nielegalny dostęp do treści video (filmów, seriali i sportu).

GIEŁDA


Złoty bez sił

Sytuacja na wschodzie Ukrainy zaciążyła na notowaniach złotego. Krajowa waluta osłabiła się względem większości głównych walut. Neutralny wydźwięk miały dane makroekonomiczne. Wprawdzie inflacja bez cen żywności i energii niespodziewanie odbiła w marcu do 1,1 proc., to jednak już dane o produkcji przemysłowej zawiodły. Spokojnie było na rynku eurodolara. Na inwestorach wrażenia nie zrobiły zapowiedzi towarzystwa Archbridge Capital, że amerykańska waluta umocni się przed końcem przyszłego roku aż o 20 proc.

Ukraina znów psuje nastroje
Powrót niepokojów na Ukrainie sprawił, że przez większą część tygodnia na warszawskiej giełdzie przeważali sprzedający. Najbardziej traciły spółki zza wschodniej granicy. Zniżkom wśród blue chipów przewodził Kernel (-8,0 proc.), a czerwonymi latarniami wśród małych i średnich spółek zostały Astarta (-10,0 proc.), Agroton (19,4 proc.) oraz Coal Energy (-15,8 proc.). Relatywnie dobrze radzili sobie reprezentanci uważanej za defensywną branży energetycznej. Wszystkich trzech reprezentantów sektora w indeksie WIG30 zakończyło tydzień na plusie.

Spółka tygodnia – TVN
Kurs TVN odbił się po podjęciu decyzji o skupie akcji własnych, notując trzy zwyżkowe sesje z rzędu. Mimo gwałtownej korekty z przełomu tygodnia spółka nie przestaje zachowywać się relatywnie dobrze na tle rynku. Od początku roku akcje zyskały 11,6 proc., choć WIG utrzymuje się tylko minimalnie kreską. Jak wskazuje analiza techniczna, to lepsze zachowanie ma szansę się utrzymać.

Jesienią kurs wyszedł górą z formacji kanału spadkowego, która wyznaczała tempo zniżek w trwającej od 2007 r. bessie. Notowania mają szansę kierować się w stronę górnego ograniczenia klina, opisującego trwające od półtora roku zwyżki (18,30 zł), co oznaczałoby nowe rekordy hossy.

Formacje długoterminowego kanału opadającego oraz klina zwyżkującego na wykresie notowań  TVN. Źródło: PB, Bloomberg.

Surowiec tygodnia – pszenica
Notowania pszenicy na giełdzie towarowej w Chicago rozpoczęły tydzień od największego dwudniowego skoku od blisko dwóch lat. W tydzień ceny ziarna poszły w gorę o 4,7 proc., a od początku roku są już 14 proc. na plusie. Przyczyna zwyżek to przymrozek na równinach Środkowego Zachodu w USA. Jak szacuje firma doradcza Commodity Weather Group, zbiory w niektórych dotkniętych regionach mogą spaść nawet o 10 proc. USA to największy na świecie eksporter ziarna.

Najważniejsze wydarzenia przyszłego tygodnia
Przyszły tydzień na rynkach finansowych będzie stał pod znakiem wyników spółek zza oceanu. Raporty opublikuje jedna trzecia emitentów z indeksu S&P500, wśród nich takie tuzy jak Lockheed Martin i McDonald’s (poniedziałek), Apple, Procter & Gamble, Boeing i Facebook (środa), Microsoft (czwartek) oraz Exxon Mobil i Chevron (piątek).
Nad Wisłą sezon wyników dopiero się rozkręca. Z ważniejszych spółek raporty opublikują PKN Orlen, Kęty i Dom Development (czwartek) oraz Orange Polska (piątek). Giełdowi inwestorzy zwrócą uwagę na czwartkowe krajowe dane o sprzedaży detalicznej oraz bezrobociu za marzec. Sprzedaż powinna pójść do góry o 5,7 proc., a bez pracy pozostawało najprawdopodobniej 13,6 proc. aktywnych zawodowo. Dla globalnych inwestorów najważniejsze będą dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (wtorek i środa), zamówienia na dobra trwałego użytku w USA (czwartek), odczyt zaufania konsumentów w strefie euro (wtorek) oraz indeksu nastrojów niemieckiego instytutu ZEW (czwartek), a także odczyt koniunktury w chińskim sektorze przemysłowym (wtorek).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Tydzień w biznesie - 14-18 IV