Tydzień w biznesie - 24-28 III

MWIE, ŁO
opublikowano: 29-03-2014, 18:36

Przegapiliście tydzień? Pomagamy nadrobić zaległości.

WYDARZENIA TYGODNIA 

None
None

Fiskus zniszczył, niech fiskus zapłaci

Nawet 150 mln zł może zażądać od państwa Marek Isański za doprowadzenie przez skarbówkę do upadku jego firmy leasingowej. Więcej >>

Pendolino zbyt wolne dla Intercity

Alstom zamierza homologować pociągi na 160 km/h. To niezgodne z warunkami umowy — twierdzą władze Intercity i interweniują w centrali koncernu. Więcej >>

ThyssenKrupp zatrudni 800 osób

Niemiecki koncern przemysłowy otworzy w Trójmieście centrum usług finansowych i kadrowych. Więcej >>

Oszust chowa się w wirtualnym biurze

W 2013 r. na działalności tylko 140 podmiotów z siedzibą w e-biurach państwo straciło ponad 1,25 mld zł. Więcej >>

Polska wśród najlepszych krajów dla emerytów

Polacy mają coraz większe szanse na wygodne życie na emeryturze — wynika z badania Global Retirement Index. Więcej >>

NA WEEKEND

Facebook znowu wydaje miliardy

Gigantyczny portal społecznościowy kupił firmę Oculus, popularnego producenta okularów wirtualnej rzeczywistości. Więcej >>

Przeczytasz tysiąc słów na minutę

Spritz twierdzi, że ma przed sobą misję i chce zmienić sposób, w jaki ludzie czytają. Będą czytać szybciej i efektywniej. Więcej >>

Smartfon, smartwatch, a teraz smartring

Inteligentne zegarki jeszcze na dobre nie zadomowiły się w naszej świadomości, a technologiczni innowatorzy proponują nam kolejne urządzenie, które można ubrać. Więcej >>

Najdroższy zegarek świata

Brytyjska firma jubilerska Graff zaprezentowała najdroższy zegarek na świecie. Czasomierz o nawie "Hallucination" został ozdobiony 110 karatami brylantów o łącznej wartości 55 mln USD. Więcej >> 

TOP10 najbardziej lubianych szefów

Amerykanie przygotowali nową edycję rankingu prezesów, którzy mają najwyższy „approval rating”. Konkurentów pobił Jeff Weiner z LinkedIn. Więcej >>

WYDARZYŁO SIĘ W BRANŻY

Kariera 

Młodzi pracownicy uważają, że największą barierą w rozwoju innowacyjności jest… nastawienie szefów. Polscy pracownicy lepiej mówią po angielsku. Może czas pomyśleć o podboju zagranicy. Harvard zaakceptował w tym roku 5,9 proc. zgłoszonych aplikacji na studia.  

Tech 

Chcesz pracować z domu, a jednocześnie mieć kontrolę nad biurem? Wyślij tam robota. Firma iRobot już sprzedaje jeżdżące roboty z dużym ekranem. Dobra informacja dla okularników - Ray-Ban popracuje nad Google Glass. Na koniec coś dla miłośników smartfonów - HTC pokazał flagowy produkt

Nieruchomości

Sposobów na zarobek z inwestycji w grunty rolne jest wiele, ale tylko zamożni inwestorzy mogą z nich skorzystać. Tyle o gruntach rolnych, a co w miejskiej dżungli? Orco chce sprzedać wieżowiec Złota 44.   

Logistyka 

Temu rynkowi nie grozi marazm. Deweloperzy budujący magazyny w 2013 r. nie próżnowali. Równie pracowicie zapowiadają się dla nich najbliższe miesiące. W ostatnim tygodniu miało miejsce wydarzenie bez precedensu. GDDKiA musiała opublikować przeprosiny. Oto, jak wyglądają.

Moto

W Norwegii robi się naprawdę zielono. Samochody o napędzie spalinowym od 2035 r. będą miały zakaz wjazdu do Oslo. Taki projekt zmian dla miasta zaproponowała norweska Partia Pracy. Hennessey chce uczcić pobicie rekordu świata w prędkości produkcyjnego auta. Limitowana seria modelu Venom GT trafi do trójki szczęśliwców.

Media

TVP zakończyła 2013 r. stratą 20,5 mln zł. Przychody z reklamy i sponsoringu wyniosły 864 mln zł i były niższe o 9 proc. w stosunku do 2012 r. Skoro jesteśmy przy marketingu i reklamie, to zobaczcie jak producent piwa „poszedł po bandzie”.

GIEŁDA


Złoty z szansami na umocnienie

Spadające napięcie geopolityczne w regionie pomogło w umocnieniu złotego. Krajowa waluta umocniła się względem większości głównych środków płatniczych. Jak przewiduje David Bloom z banku HSBC, do końca roku kurs euro nad Wisłą spadnie o 7 proc. Tymczasem wspólna waluta dalej traciła na światowych rynkach. Wobec dolara notowania euro spadły w piątek chwilowo najniżej od początku miesiąca, choć jeszcze dwa tygodnie temu znajdowały się najwyżej od dwóch i pół roku. Inwestorzy spodziewają się, że Europejski Bank Centralny podejmie w kolejnych miesiącach działania zmierzające do wspierania gospodarki.

Energetyka walczy o wielomiesięczny szczyt
W zakończonym tygodniu inwestorzy z warszawskiego parkietu dalej odrabiali straty z załamania z pierwszej połowy marca. Pomagało w tym odbicie na giełdzie rosyjskiej, napędzane przez spadające ryzyko nałożenia na gospodarkę rosyjską poważniejszych sankcji. Do zakupów zachęcał fakt że na wyciągnięcie dłoni od rekordów znalazły się notowania niemieckiego DAXa, choć w tym samym czasie trwała płaska korekta na giełdzie nowojorskiej, spowodowana realizacją zysków na spółkach z branży internetowej. W Warszawie nie omijano akcji spółek wrażliwych na wahania koniunktury. O 3 proc. w górę poszedł WIG Banki, a WIG Paliwa skoczył o 3,3 proc. Do dwuipółrocznego szczytu zbliżyły się tymczasem notowania w defensywnej branży energetycznej (+2,9 proc.)

Spółka tygodnia – Grupa Kęty
Choć specjaliści IDM SA uznali Kęty za jedną ze spółek umiarkowanie narażonych na ryzyko związane z kryzysem za wschodnią granicą, to jednak w zakończonym tygodniu, po blisko 8-procentowym skoku, notowania spółki zbliżyły się do historycznego rekordu. Inwestorzy dobrze przyjęli prognozy wyników za pierwszy kwartał, zakładające 28-30 mln zł zysku netto (to o 65-80 proc. więcej niż rok wcześniej). Jak wynika z analizy technicznej, w kolejnych tygodniach bardzo prawdopodobne jest wyjście kursu na nowy rekord.

W zakończonym tygodniu kurs powrócił powyżej górnego ograniczenia kanału zwyżkującego, który opisywał tendencję rosnącą z ostatnich dwóch lat. Notowania wkrótce powinny wyjść na historyczny szczyt, a celem dla kupujących powinno być 245 zł, gdzie znajduje się opór w postaci górnego ograniczenia bardziej obszernego kanału poprowadzonego po szczytach i dołkach, sięgających 2009 r.

Dwa kanały zwyżkujące, widoczne na wykresie notowań Grupy  Kęty. Źródło: „PB”, Bloomberg.

Surowiec tygodnia – złoto
Złoto zakończyło wyraźną przeceną drugi tydzień z rzędu. Notowania kruszcu poszły w dół o 3 proc. do najniższego poziomu od sześciu tygodni, choć jeszcze w połowie marca znajdowały się najwyżej od pół roku. Zdaniem banku UBS złoto jest zagrożone dalszą przeceną, ponieważ zarządzający funduszy hedgingowych zbyt mocno uwierzyli w powrót kruszcu do łask. W ubiegłym tygodniu spekulacyjni inwestorzy instytucjonalni zwiększyli pozycje nastawione na zwyżki cen złota do najwyższego poziomu od półtora roku.

„Ostatnie zaostrzenie retoryki Fedu, jednostronne pozycjonowanie inwestorów oraz spadek napięcia geopolitycznego sprawiają, że posiadacze długich pozycji znaleźli się w trudnej sytuacji” – napisał we wtorkowym raporcie Edel Tuly, analityk UBS. Tymczasem analitycy CPM Group we wtorek przedstawili prognozę, według której średni kurs złota wyniesie w tym roku 1256,77 USD, co oznacza blisko 11-procentowy spadek w porównaniu z rokiem poprzednim.


Najważniejsze wydarzenia przyszłego tygodnia
Inwestorów czeka  tydzień pełen kluczowych danych gospodarczych. Rynki skupią uwagę na odczytach koniunktury w sektorze przemysłowym głównych gospodarek. We wtorek podane zostaną wskaźniki PMI dla Chin, strefy euro, USA i Polski. Istotne będą także analogiczne wskaźniki dla branży usługowej, których publikację zapowiedziano na czwartek. W środę decyzję w sprawie dalszego kształtu polityki pieniężnej ogłosi Europejski Bank Centralny. Tymczasem w piątek pojawi się rządowy raport z amerykańskiego rynku pracy. W sektorze pozarolniczym w marcu najprawdopodobniej przybyło 190 tys. miejsc pracy. Nad Wisłą warto będzie zauważyć także poniedziałkowy odczyt salda rachunku bieżącego za czwarty kwartał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, ŁO

Polecane