Tydzień w biznesie - 3-7 II

MWIE, ŁO
opublikowano: 08-02-2014, 09:00

Przegapiliście tydzień? Pomagamy nadrobić zaległości.

WYDARZENIA TYGODNIA  

Dystrybutor bananów napełnia baki paliwem...

Grupa Citronex, której obroty sięgnęły 1,3 mld zł, buduje paliwowe dyskonty. Ściąga paliwo z Niemiec i zatrudnia własną firmę budowlaną. Więcej >>  

W surowcach Polska idzie na ślepo  

Ważniejszy jest gaz czy węgiel? Ile mamy i czego? Wszystko byłoby jasne, gdybyśmy mieli politykę surowcową. Więcej >>  

Pośrednicy Leszka Czarneckiego się zacięli  

Open Finance osłabł i dał się prześcignąć Expanderowi, a Idea Expert kręci się na tych samych obrotach. Więcej >>  

Jak położyć kres emigracji kapitału  

Ukrócenie rejestracji firm na Cyprze i w Luksemburgu jest dziecinnie proste. Wystarczy drobna korekta przepisów podatkowych. Więcej >>  

Nauka wskoczy na pegaza  

Wspieranie projektów potrzebnych branży zbrojeniowej — to patent na polską technologię cywilną. Szlak przetrze grafen. Więcej >>  

NA WEEKEND  

Ostatni kaprys rosyjskiego niedźwiedzia  

W dniu inauguracji igrzysk w Soczi kondycja gospodarki rosyjskiej coraz bardziej przypomina stan Związku Radzieckiego z 1980 r., kiedy olimpiadę urządzano w Moskwie. Więcej >>  

Facebook skończył 10 lat  

We wtorek mija 10 lat od założenia przez Marka Zuckerberga i jego kolegów portalu Facebook. Więcej >>  

Uratowali pacjenta dzięki "House`owi”  

Niemieccy lekarze uratowali życie 55-letniego mężczyzny dzięki jednemu z odcinków serialu “Dr House”. Więcej >>  

Mercedes wzbudził szał na aukcji  

Zardzewiały i poniszczony Mercedes wzbudził spore zainteresowanie kolekcjonerów podczas aukcji w Paryżu. Więcej >>  

Kobieta będzie nową szefową YouTube'a  

Amerykańskie serwisy branżowe donoszą, że Susan Wojcicki ma zostać nową szefową portalu YouTube. Więcej >>   

WYDARZYŁO SIĘ W BRANŻY:  

Kariera  

Aby zachęcić kandydatów, uczelnie zmieniają ofertę podyplomową na studia praktyczne i bardzo wyspecjalizowane. Pisaliśmy też o dziewięciu zawodach, w których roboty są lepsze od ludzi. Na koniec wywiad z panią prezes.  

Tech  

Tydzień w branży? Już 44 proc. Polaków ma smartfona. Pewien polski start-up zebrał 1,6 mln USD, a twórcy Wiedźmina 3 odchodzą z CD Projekt RED.

Logistyka  

Airbus Group wznawia produkcję rolniczych samolotów. W fabryce na Okęciu będzie jeszcze więcej etatów. Ważna informacja w branży kolejowej: Adam Purwin powołany na stanowisko prezesa PKP Cargo.  

Moto  

Polscy złodzieje w 2013 r. najczęściej kradli volkswageny i audi, stawiając na zarobek przede wszystkim ze sprzedaży samochodów na części zamienne. Amerykanie sprawdzili natomiast jakimi autami jeżdżą atrakcyjni ludzie. Ale nie martwcie się, to tylko ankieta. 

Media  

TVP liczy na 1,3 mld zł rocznie z opłaty audiowizualnej. Czytelnictwo spada, ale chętnych do sprzedaży przybywa — w internecie i… dyskontach.  

GIEŁDA


Maluchy o krok od rekordu hossy

Odbicie na rynkach światowych pozwoliło inwestorom z warszawskiego parkietu na dalsze wychodzenie z korekty. Najmocniej w skali całego tygodnia zyskiwały akcje większych spółek, jednak to mniejszym podmiotom wciąż znacznie bliżej jest do wyrównania szczytów sprzed trzech miesięcy. Indeksowi WIG Plus do tej sztuki potrzeba zaledwie 0,8 proc. zwyżki.

Najgorszy tydzień dolara od 2012 r.
Po fatalnym zachowaniu z końcówki stycznia w zakończonym tygodniu złoty dynamicznie się umacniał, w czym największą zasługę miała poprawa nastrojów na rynkach globalnych. Wprawdzie dane o koniunkturze w krajowym sektorze wytwórczym wskazały na dynamiczne ożywienie, to jednak krajowy rynek walutowy poruszał się w takt notowań eurodolara. Do kupowania europejskiej waluty zachęcały słowa Mario Draghiego, który stwierdził, że strefie euro nie grozi deflacja, co inwestorzy zinterpretowali jako sugestię, że nie należy spodziewać się nowych działań zmierzających do stymulowania koniunktury. W pięć dni dolara przeceniono w złotych o 2,6 proc., co było największą zniżką od grudnia 2012 r. W rezultacie amerykańska waluta wytraciła niemal całość zwyżek z ubiegłotygodniowego rajdu.

Spółka tygodnia – Impexmetal
W zakończonym tygodniu notowania Impexmetalu poszły w górę o 10,5 proc., notując w czwartek dwumiesięczny szczyt. „Fundamenty są dobre. Od połowy ubiegłego roku Impexmetal cieszy się wzrostem zamówień, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. To istotne, bo zwyżki przychodów przekładają się ze zdwojoną siłą na zyski ze względu na dużą dźwignię operacyjną” – ocenia Jakub Szkopek z DI BRE.

Na duże prawdopodobieństwo średnioterminowych zwyżek wskazuje także sporządzona przez „PB” analiza techniczna. Po odbiciu od dolnego ograniczenia kanału zwyżkującego (obecnie pułap 3,30 zł), notowania mają duże szanse osiągnąć w perspektywie kilkunastu tygodni górne ograniczenie wspomnianej formacji (obecnie 4,36 zł).

Kanał zwyżkujący w notowaniach Impexmetalu. Źródło: "PB", Bloomberg.
Więcej>>

Surowiec tygodnia – kawa
Drugi z rzędu tydzień notowania kawy zamknęły około 10 proc. zwyżką. Za ziarno płaci się już najwięcej od ośmiu miesięcy. Wszystko przez przedłużające się susze na południowym wschodzie Brazylii. Tymczasem, jak wynika z prognoz, bezdeszczowa pogoda może potrwać jeszcze dwa tygodnie. Notowania kawy zakończyły zniżką trzy lata z rzędu, tracąc w tym czasie 54 proc. wartości.

Najważniejsze wydarzenia przyszłego tygodnia
Po obfitym w dane makro pierwszym tygodniu lutego w najbliższych dniach inwestorzy będą mogli nieco odpocząć. Prezes Fedu Janet Yellen przedstawi raporty z polityki pieniężnej przed komisjami senatu i kongresu. W czwartek pojawią się dane o sprzedaży detalicznej oraz wnioskach o zasiłek w USA. W piątek GUS poda dane o PKB za czwarty kwartał oraz o inflacji konsumentów w styczniu. Tymczasem za oceanem pojawią się dane o produkcji przemysłowej. Inwestorzy giełdowi zwrócą uwagę na raporty kwartalne TVN oraz LPP (czwartek). Spośród amerykańskich spółek wynikami pochwalą się technologiczne Cisco Systems (środa) oraz giganci przemysłu spożywczego  PepsiCo oraz Kraft Foods (czwartek).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy