Tydzień w zawieszeniu

Adam Stańczak, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
opublikowano: 22-04-2016, 20:03

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych odbywały się po słabszych od oczekiwań sesjach na Wall Street i w kontekście dalekich od jednoznaczności nastrojów na rynkach europejskich.

Swoją wagę miało również osłabienie złotego, który przez całość sesji szkodził bykom sygnałami przesilenia na wykresie pary USD/PLN.

W efekcie już początek dnia przyniósł cofnięcie, które w kolejnych godzinach przerodziło się w senne osuwanie się cen na południe. W skrajnym punkcie przeceny, który wypadł dokładnie w połowie sesji, WIG20 tracił około 1 procent, z czego większa część została odrobiona w drugiej połowie dnia, przy równie sennym marszu na północ. Bilansem jest spadek WIG20 o 0,38 procent przy 435 mln złotych obrotu. Z perspektywy końca rozdania doskonale widać, iż sesja nie wniosła nowych treści, ale idealnie uzupełniła obraz rynku w skali tygodnia. Piątek do piątku WIG20 zyskał 0,2 procent. Wykres tygodniowy, na którym pojawiła się świeca ze skromnym korpusem i dwoma cieniami, wskazuje na zrównoważenie się sił podaży i popytu oraz zawieszenie rynku w oczekiwaniu na impuls, który zakończy konsolidację pomiędzy psychologicznymi barierami 1900 pkt. na południu i 2000 pkt. na północy. Warto również odnotować, iż spokojny tydzień przedłuża sygnały zawieszenia rynku w konsolidacji, które pojawiły się na wykresie tygodniowym w zeszły piątek.

Patrząc w nieco szerszym kontekście, spadkowe sesje z drugiej połowy tygodnia utrzymują w mocy zagrożenie domknięciem formacji RGR, w której zwolennicy analizy technicznej widzą  niepokojącą perspektywę wyjścia dołem z przeszło 100-punktowej półki i spadek WIG20 w rejon 1800 pkt. Z tej perspektywy patrząc tydzień można uznać za przedłużenie sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez wykres przynajmniej od początku kwietnia. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, analityk, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy