Tylko 11 proc. mieszkańców wsi utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa

(Marek Druś)
16-10-2006, 13:14

Niemal połowa mieszkańców wsi postrzega swoją sytuację finansową jako stabilną, wynika z badań Pentor.

Dla 11 proc. mieszkańców wsi i dla 40 proc. rolników, rolnictwo jest głównym źródłem dochodu. W 2004 r. odsetek wynosił odpowiednio 16 proc. i 51 proc. Pozostała część ludności wiejskiej uzyskuje pieniądze z innych źródeł - wynika z badania Pentora przeprowadzonego w sierpniu tego roku.

Według Pentora źródła dochodów gospodarstw wiejskich stają się coraz bardziej zróżnicowane. Ponad jedna trzecia rolników - obok prowadzenia własnego gospodarstwa - podejmuje się pracy najemnej, która stanowi średnio 31 proc. dochodu gospodarstw rolnych.

Ważnym źródłem dochodu gospodarstw są renty i emerytury oraz zasiłki stanowiące 22 proc. budżetów rolnych i 33 proc. dochodu gospodarstw.

Badanie wykazało, że z rolnictwa utrzymują się częściej gospodarstwa z północnej i północno-zachodniej części kraju (Pomorze Zachodnie, Wielkopolska, Warmia i Mazury woj. łódzkie). Praca najemna stanowi najczęściej źródło dochodu gospodarstw położonych w południowej i południowo-zachodniej części Polski oraz na Mazowszu. Emerytury i zasiłki, to główne źródło dochodów w woj. Podkarpackim.

Pentor zauważa, że coraz częściej budżety gospodarstw wiejskich zasilane są przez pieniądze zarabiane za granicą. W ciągu ostatnich 12 miesięcy prawie co dziesiąty mieszkaniec wsi wyjeżdżał w celu podjęcia pracy zarobkowej.

W Polsce nadal dominują gospodarstwa małe (1-5 ha), gospodarstwa ponad 10 ha stanowią jedną piątą. Połowa gospodarstw jest nie wyspecjalizowana, z pozostałych raczej mniejsze gospodarstwa zajmują się produkcją roślinną, a większe specjalizują się w hodowli.

Gospodarstwa w Polsce przeznaczają średnio 49 proc. swojej produkcji. Udział produkcji przeznaczonej do sprzedaży spadł od ubiegłego roku z 56 do 49 proc.

Najbliższa przyszłość w opinii mieszkańców wsi nie rozwiąże największych problemów - biedy i bezrobocia - potwierdza badanie Pentora. Opłacalność produkcji rolnej jest niska, rosną trudności ze sprzedażą produktów rolnych, a środki do produkcji są drogie. Z sondażu jednak wynika, że poprawia się jakość życia - budowane są wodociągi, kanalizacja i telefony. Prace w rolnictwie są coraz bardziej zmechanizowane.

Poprawę sytuacji finansowej zauważają jednak mieszkańcy wsi, a w szczególności rolnicy. Co trzeci rolnik twierdzi, że jest ona lepsza niż pięć lat temu. Niemal połowa (46 proc.) mieszkańców wsi postrzega swoją sytuację finansową jako stabilną.

Badanie zostało wykonane techniką wywiadu osobistego z kwestionariuszem, miało zasięg ogólnopolski. Pentor przebadał 970 osób - w tym 600 rolników oraz 370 mieszkańców wsi.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tylko 11 proc. mieszkańców wsi utrzymuje się wyłącznie z rolnictwa