Tylko nie marionetka

BMK
opublikowano: 26-06-2006, 00:00

Pracodawcy chcą, by nowy minister ich słuchał i nie ulegał naciskom politycznym.

Nowy minister finansów nie jest znany ani rynkom finansowym, ani organizacjom biznesowym. Czego się po nim spodziewają?

— Chcielibyśmy, by słuchał głosu partnerów społecznych i zawsze pamiętał, że nie jesteśmy wrogami rządu. Wierzymy, że przerwie złą tradycję tworzenia prawa przez urzędników dla urzędników — mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, nowy minister powinien przede wszystkim znać się na finansach publicznych.

— Oczekuję od niego stanowczości i odwagi, bo w pewnych sytuacjach minister finansów musi uzmysławiać nawet własnemu zapleczu politycznemu zagrożenia wynikające z nieodpowiedzialnej polityki. Ktoś, kto będzie chciał przypochlebić się partii, utraci wiarygodność inwestorów — uważa Jeremi Mordasewicz.

Minister powinien dysponować zapleczem politycznym.

— Bez niego niewiele zdziała, nawet jeśli będzie pełen dobrej woli — dodaje Jeremi Mordasewicz.

Dla Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP), ważne jest utrzymanie kotwicy budżetowej, choć minister powinien dążyć do cięcia deficytu powiększającego dług publiczny.

— Nie może udawać, że reformuje podatki. Oczekuję, że odstąpi od tak bezsensownych rozwiązań, jak likwidacja ryczałtu czy 50-procentowych kosztów uzysku dla twórców — wylicza prezes ZRP.

Także Andrzej Malinowski ma nadzieję, że zmiana na stanowisku ministra przyniesie zmianę spojrzenia na system podatkowy.

— Cieszy, że nowy minister jest praktykiem finansów i zna rynki. Mam nadzieję, że pokaże więcej niż profesorowie, którzy kierowali się teorią i niechętnie słuchali praktyków — dodaje prezydent KPP.

Jerzy Bartnik wskazuje jednak na ewentualne zagrożenia.

— Oby z ministra nie zrobiono instrumentu, który będzie wykonywał polecenia niezgodne z interesem gospodarki i budżetu — przestrzega szef ZRP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BMK

Polecane