Tym będą żyły rynki

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla inwestora.

Poniedziałek

Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 01-08-2016, 07:00

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla inwestora.

Poniedziałek

Początek miesiąca tradycyjnie zdominowany będzie przez przegląd przemysłowych indeksów PMI. Na pierwszy ogień pójdą kraje Dalekiego Wschodu z Chinami (godz. 3 i 3.45) i Japonią (4) na czele. Następnie przyjdzie czas na Rosję, Polskę (9), Turcję, Hiszpanie, Szwajcarię, Czechy, Włochy, Francję, Niemcy, strefę euro, Wielką Brytanię i USA (15.45).

Wtorek

W Europie kalendarium makroekonomiczne jest wyjątkowo skromne — Eurostat poinformuje jedynie o inflacji producenckiej w strefie euro (11). W USA w centrum uwagi znajdą się dane o dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30). Rozchwiany rynek ropy może reagować na dane o zmianie zapasów paliw (22.40).

Środa

Na środę przypada festiwal PMI dla sektora usług. Dane za marzec zostaną opublikowane dla największych gospodarek europejskich oraz dla Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo o 11 Eurostat przedstawi dane o sprzedaży detalicznej. O 10 rozpocznie się konferencja PKO BP, w trakcie której podane zostaną perspektywy polskiej gospodarki oraz prognoza wyników spółek autorstwa analityków banku. W USA rozpocznie się odliczanie do piątkowej publikacji payrollsów. Środową przystawką będzie raport ADP, który na rynek trafi o 14.15. Dodatkowo o 16.30 nadejdą kolejne rządowe dane o zapasach ropy — w mijającym tygodniu analogiczny raport solidnie zatrząsł rynkiem. Wyniki opublikują Pekao i ING.

Czwartek

Czwartkowy poranek upłynie na oczekiwaniu na decyzję Banku Anglii, którą poznamy o godz. 13. Poprzednio, na pierwszym „pobrexitowym” posiedzeniu, drugi najstarszy bank centralny świata sprawił solidną niespodziankę i wbrew oczekiwaniom nie obniżył stóp procentowych. Teraz inwestorzy ponownie spodziewają się cięcia, a nadzieje te podbudowuje same stanowisko banku, który oznajmił, że poczeka na treść kwartalnego raportu o inflacji. Dokument ten również poznamy o 13, natomiast o 13.30 głos zabierze gubernator Banku Anglii Mark Carney. Poza poddanymi królowej (Mark Carney jest Kanadyjczykiem) decyzje o stopach procentowych podejmą także bankierzy centralni z Rumunii i Czech, zaś Europejski Bank Centralny opublikuje biuletyn ekonomiczny. W popołudniowej paczce danych z USA znajdziemy raport Challengera (13.30), liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14.30) oraz informacje o zamówieniach na dobra trwałe (16).

Piątek

W piątek czekają na nas dane z największych gospodarek strefy euro. O godz. 8 poznamy wartość zamówień w niemieckim przemyśle, o 8.45 bilans handlowy Francji, a o 9 i 10 dynamikę produkcji przemysłowej w Hiszpanii i Włoszech. Ekonomicznym wydarzeniem dnia będzie jednak publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy (14.30). Poprzedni odczyt danych o liczbie nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (287 tys.) zamazał nieco fatalny obraz z maja (11 tys.). Tym razem analitycy spodziewają się wyniku na poziomie przynajmniej 180 tys. O tej samej porze poznamy też dane o amerykańskiej wymianie handlowej (14.30).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane