Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 04-09-2016, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpocznie się od komentowania weekendowego szczytu G20 w chińskim Hangzhou. Pod lupę wzięte zostaną także wyniki wyborów regionalnych w Meklemburgii- -Pomorzu Przednim. Postawa wyborców w landzie, z którego pochodzi Angela Merkel, traktowane jest jako swoiste wotum zaufania wobec urzędującej kanclerz. Pod względem makroekonomicznym poniedziałek upłynie w rytm publikowania indeksów PMI dla sektora usług. Kolejno poznamy dane z Australii, Chin, Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. 5 września w USA to dzień wolny.

Wtorek

We wtorek rozpocznie się powrót banków centralnych po wakacyjnej przerwie, który zdominuje cały tydzień. O 6.30 decyzję ws. stóp procentowych podejmie Bank Rezerw Australii. Najistotniejsze raporty makroekonomiczne dotyczyć będą wzrost PKB. Dane ze strefy euro i UE poznamy o godz. 11. Równie ciekawe mogą okazać się informacje o zamówieniach w niemieckim przemyśle (8) oraz szwajcarskiej inflacji (9.15). Po długim weekendzie do pracy wrócą Amerykanie. Najistotniejsze dane dotyczyć będą sektora usług — o 15.45 poznamy sierpniową wartość indeksu PMI, a kwadrans później odczyt indeksu ISM dla sektora usług. W Krynicy rozpocznie się XXVI Forum Ekonomiczne. Temat tegorocznego forum, które potrwa do 8 września, to „Europa w obliczu wyzwań — zjednoczeni czy podzieleni?”.

Środa

O 9.30 decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie kolejny bank centralny — tym razem będzie to szwedzki Riksbank. Godzinę później w centrum uwagi ponownie znajdzie się Wielka Brytania, a to za sprawą lipcowych — a więc pierwszych „pobrexitowych” — danych o produkcji przemysłowej. O stopach decydować będzie się także w Polsce. Jak zwykle, komunikatu Rady Polityki Pieniężnej spodziewać możemy się około 13, natomiast konferencja prasowa z udziałem prezesa i dwóch członków rozpocznie się o 16. O tej samej porze decyzja w sprawie stóp procentowych zapadnie w Kanadzie. Wcześniej, bo o 15.15, w brytyjskim parlamencie rozpocznie się wystąpienie Marka Carneya. W USA wieczorem opublikowana zostanie Beżowa Księga (20) oraz zmiana zapasów paliw (22.40).

Czwartek

Już o 1.50 z Japonii nadejdą finalne dane o wzroście PKB w drugim kwartale. Najważniejszym momentem dnia, a być może także tygodnia, będzie jednak decyzja EBC w sprawie stóp procentowych (13.45) oraz konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego (14.30), w czasie której opublikowane zostaną nowe projekcje makroekonomiczne banku. Inwestorzy zastanawiają się, czy władze monetarne strefy euro już teraz ujawniają kolejne pomysły na rozszerzenie luzowania ilościowego.

Piątek

O 9 w Bratysławie dojdzie do spotkania ministrów finansów i prezentów banków centralnych państw strefy euro. Wśród omawianych tematów znajdą się problemy włoskich banków, brexit oraz sytuacja budżetowa poszczególnych państw. Europejski kalendarz makroekonomiczny zamkną lipcowe dane o wymianie handlowej Wielkiej Brytanii (10.30). Z krajowego punktu widzenia najciekawiej będzie po zamknięciu europejskich rynków, kiedy werdykt w sprawie ratingu dla Polski ma wydać agencja Moody’s. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tym będą żyły rynki