Tym będą żyły rynki

Krzysztof Kolany, Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 29-01-2017, 22:00

Kalendarium inwestora : 30 stycznia - 3 lutego

Poniedziałek

Zobacz więcej

Giełda we Frankfurcie

fot. ARC

O 00.50 w Japonii pojawią się dane o sprzedaży detalicznej, o 9 w Szwajcarii opublikowany zostanie indeks instytutu KOF, zaś z Hiszpanii nadejdą dane o PKB. O 11 Komisja Europejska przedstawi pierwszy w tym rok zestaw wskaźników opisujących koniunkturę gospodarczą. Dla rynków akcji i walut najważniejsze informacje dnia pojawią się o 14, kiedy poznamy wstępny odczyt styczniowej inflacji w Niemczech. Już wynik grudniowy (1,7 proc. r/r) przekroczył oczekiwania analityków, co uruchomiło lawinę pytań o najbliższe działania EBC. Za styczeń ekonomiści spodziewają się inflacji CPI na poziomie 2 proc. r/r. W USA w centrum uwagi będzie raport o dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30) oraz indeks kupna nowych domów (16). Aż do piątku w gospodarce i na rynkach finansowych nieobecni będą Chińczycy, obchodzący Święta Nowego Roku.

Wtorek

Ostatni dzień stycznia zainaugurują Japończycy. Najpierw czeka nas paczka danych, w której znajdziemy stopę bezrobocia (00.30), wydatki gospodarstw domowych (00.30) i produkcję przemysłową (00.50). Następnie po raz pierwszy w tym roku decyzję ws. polityki monetarnej podejmie Bank Japonii, zaś jego prezes Haruhiko Kuroda pojawi się na konferencji prasowej. Wtorkowy europejski kalendarz makroekonomiczny jest wyjątkowo bogaty. Na pierwszy ogień pójdzie Francja, skąd nadejdą dane o PKB (7.30) i inflacji (8.45). Następna w kolejce jest Polska — o 10 GUS opublikuje szacunkowe dane o wzroście gospodarczym w całym ubiegłym roku. Analitycy sądzą, że wzrost wyniósł 2,7 proc. wobec 3,9 proc. rok wcześniej. O 11 Eurostat wyprowadzi potrójne uderzenie w postaci raportów o PKB w czwartym kwartale, inflacji w styczniu i stopie bezrobocia w grudniu. Po drugiej stronie oceanu w centrum uwagi znajdą się indeks cen nieruchomości S&P/Case-Shiller (15), indeksy Chicago PMI (15.45) i Conference Board (16) oraz zmiana zapasów paliw (22.40). Raporty za czwarty kwartał przedstawią kolejne spółki z USA: Apple, AMD, MasterCard, Pfizew i UPS.

Środa

Pierwszy roboczy dzień miesiąca rozpoczynamy lekturą raportów PMI z przemysłu — od Japonii (1.30) i Chin (2.00, PMI „rządowy”), przez Indie (6) przechodzimy do Europy: Polska o 9, Hiszpania (9.15), Szwajcaria i Czechy (9.30), Włochy (9.45), Francja (9.50), Niemcy (9.55) i strefa euro (10). Na deser tradycyjnie brytyjski PMI o 10.30. A po południu analogiczny wskaźnik dla USA (15.45) oraz odpowiadający mu ISM (o 15). O 20 czasu polskiego powinien pojawić się komunikat wieńczący dwudniowe posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Co prawda rynek terminowy wycenia szanse podwyżki stóp na zaledwie 4 proc., ale wszystkie komunikaty amerykańskiej Rezerwy Federalnej są bestsellerami na rynkach finansowych. Wyniki kwartalne opublikują: Altria, Facebook, Merck i Metlife.

Czwartek

Pałeczkę przejmują Czesi, u których o 13 spodziewana jest decyzja Czeskiego Banku Narodowego. Rynek nie oczekuje zmiany rekordowo niskiej stopy procentowej (tylko 0,05 proc., prawie jak w strefie euro), ale od pewnego czasu pojawiają się spekulacje na temat zerwania z polityką obrony minimalnego kursu euro na poziomie ok. 27 koron. Bankierską sagę kontynuować będzie Bank Anglii, który także o 13 podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych (obecnie 0,25 proc.) i limitów programu skupu aktywów (435 mld GBP) oraz opublikuje raport o inflacji. O 14 spodziewany jest pierwszy szacunek PKB Rosji za czwarty kwartał 2016 r. Amerykanie natomiast będą już odliczać godziny do piątkowego raportu z rynku pracy. Oczekiwanie umilą im kwartalne dane o wydajności pracy i jednostkowych kosztach pracy. Sprawozdania finansowe za poprzedni kwartał opublikują m.in. Amazon, Visa i ConocoPhillips oraz ING Bank Śląski.

Piątek

Na rynek wracają Chińczycy, a kalendarium ponownie wypełnione jest raportami PMI — tym razem z sektora usług. W tym czasie warto spojrzeć na styczniową inflację w Turcji (8) oraz statystyki sprzedaży detalicznej w strefie euro (11). O 14.30, gdy światło dzienne ujrzy styczniowy raport amerykańskiego Departamentu Pracy, ekonomiści spodziewają się wzrostu zatrudnienia o 168 tys. wobec 156 tys. w grudniu. Stopa bezrobocia ma pozostać bez zmian na poziomie 4,7 proc. Na koniec tygodnia jeszcze paczka danych makro ze Stanów Zjednoczonych: indeks ISM dla sektora usług oraz finalny raport o grudniowych zamówieniach w przemyśle (wszystko o 16).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu