Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 12-03-2017, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

O godz. 9 NBP zaprezentuje projekcje dotyczące inflacji i PKB. Godzinę później rozpocznie się konferencja Alior Banku. Jej tematem będzie strategia na lata 2017-20. Po południu GUS przedstawi dane o handlu zagranicznym w styczniu (14). Przypomnijmy, że ubiegły rok nasz kraj skończył z rekordową nadwyżką. Dalszą część dnia wypełnią przemówienia przedstawicieli EBC: Mario Draghiego (14.30), Vitora Constancio (15) i Petera Praeta (17.30).

Wtorek

Wtorek rozpoczniemy od danych z Chin w postaci produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycji w aglomeracjach miejskich (3). O godz. 11 Eurostat przedstawi raport o produkcji przemysłowej, zaś w Niemczech opublikowany zostanie indeks ZEW, który obrazuje nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych. Godz. 14 to pora publikacji danych o inflacji konsumenckiej w Polsce. Analitycy szacują, że dynamika cen przyspieszyła w lutym do 2,1 proc. wobec 1,8 proc. w styczniu. Na wtorek zaplanowano posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Ponownie oczekiwać będziemy na decyzję w sprawie zatwierdzenia kandydata na prezesa GPW Rafała Antczaka, choć nie ma gwarancji, że doczekamy się rozstrzygnięcia patowej sytuacji wokół polskiej giełdy.

Środa

15 marca może na trwałe zapisać się w historii. Od rana w centrum uwagi będą wybory parlamentarne w Holandii. Ostatnie sondaże wskazują, że rządząca partia VVD premiera Marka Ruttego idzie łeb w łeb z Partią Wolności Geerta Wildersa. Natura holenderskiego systemu wyborczego sprawia, że do parlamentu wejdzie sporo ugrupowań (w poprzednich wyborach aż 11), lecz zgodnie z tradycją próbę formowania większości podejmuje partia, która wygra. Gdyby okazało się, że Partia Wolności wygra ze znaczną przewagą, wówczas nasilą się obawy o przyszłość strefy euro (Wilders zapowiada jej opuszczenie). Lokale wyborcze w Holandii zamknięte zostaną o 21. Oczekując na wieczorną decyzję Rezerwy Federalnej, inwestorzy będą mogli zapoznać się z wieloma danymi z USA. W środowej paczce znajdziemy m.in. sprzedaż detaliczną (13.30), indeks NY Empire State (13.30), indeks rynku nieruchomości NAHB (15) i zmianę zapasów paliw (15.30). Najważniejszy moment dnia to godz. 19 (uwaga na zmianę czasu), kiedy Rezerwa Federalna ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych. Analitycy są niemal całkowicie przekonani, że Fed zdecyduje się na trzecią z rzędu (poprzednie w grudniu 2015 i grudniu 2016) podwyżkę stóp. Jak zwykle, bardzo ważne będzie to, jak kształtować będą się prognozy członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (19) oraz co Janet Yellen powie w trakcie konferencji prasowej (19.30). O ile sama podwyżka o 25 pkt. baz. jest już w cenach, o tyle każda niespodzianka ze strony Fedu może mocno odbić się na niemal wszystkich światowych rynkach. Jakby tego było mało, w środę wygasa podpisane dwa lata temu moratorium dla limitu długu publicznego Stanów Zjednoczonych, o czym ostrzegł kongresmenów sekretarz skarbu Steven Mnuchin. Bez porozumienia w Kongresie, w ciągu kilku miesięcy USA znów mogą znaleźć się w budżetowym klinczu, w wyniku którego nastąpi redukcja wydatków publicznych (potocznie zwana „zamknięciem rządu”). Sytuacja obecnie jest o tyle inna niż w 2013 r., że republikanie mają większość w Senacie i Izbie Reprezentantów, choć z drugiej strony polityka wydatkowa administracji Donalda Trumpa wciąż pozostaje wielką niewiadomą. Wyniki przedstawią m.in. PKN Orlen, PZU i Tauron.

Czwartek

Po wyborczo-monetarnych środowych emocjach w czwartek rynki otrzymają kolejną dawkę komunikatów banków centralnych. O stopach decydować będą kolejno instytucje w Japonii, Szwajcarii (09.30), Norwegii (10), Turcji (12) i Wielkiej Brytanii (13). Wyniki przedstawią m.in. Asseco Poland, Cyfrowy Polsat, Grupa Azoty, JSW i KGHM.

Piątek

W piątek polskie dane wysuną się na pierwszy plan. Nim je poznamy, o 11 na rynek trafi raport o handlu zagranicznym UE, zaś o 13 kwartalny biuletyn Banku Anglii. Wspomniane dane pojawią się tradycyjnie w formie podwójnego uderzenia: o 14 GUS przedstawi zarówno dynamikę produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej. Tydzień zakończy garść danych z USA (produkcja przemysłowa o 14.15, indeksy Conference Board i Uniwersytetu Michigan o 15) oraz strefy euro (nastroje konsumentów o 16).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu