Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 26-03-2017, 22:00

Koniec marca na rynkach finansowych naznaczony będzie kilkoma istotnymi danymi makroekonomicznymi oraz wynikami niektórych gorących spółek z GPW. Mocną kandydaturę do miana wydarzenia tygodnia wysunie uruchomienie procedury brexitu, zaś w tle przemawiać będą przedstawiciele Rezerwy Federalnej.

Poniedziałek

O godz. 10 warto zwrócić uwagę na dane o podaży pieniądza i dynamice kredytu w strefie euro. O tej samej porze opublikowany zostanie indeks instytutu Ifo obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Wieczorem i nocą rynki reagować mogą na wypowiedzi dwóch przedstawicieli Rezerwy Federalnej: Charlesa Evansa z Chicago (19.15) i Roberta Kaplana z Dallas (0.30). Wyniki opublikują Wielton, PBG i Polimex-Mostostal.

Wtorek

O godz. 14. Węgrzy decydować będą o stopach procentowych. O 15 z USA (pamiętajmy, że Amerykanie czas zmienili już wcześniej) nadejdą dane o cenach domów w metropoliach, zaś o 16 opublikowane zostaną indeksy Fedu z Richmond i Conference Board. Dzień zamknie informacja o zmianie zapasów ropy (22.40), zaś wcześniej głos ponownie zabiorą członkowie FOMC: Esther George z Kansas City (19) i Robert Kaplan z Dallas (19).

Środa

Środa przejdzie do historii jako dzień, w którym premier Theresa May wyśle oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Unii Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zobowiązał się, że 48 godzin od otrzymania informacji o uruchomieniu słynnego artykułu 50 przedstawi projekt wytycznych dotyczących brexitu dla 27 państw członkowskich. Samo opuszczanie struktur unijnych przez Wielką Brytanię potrwać powinno 2 lata. Wystąpienia członków FOMC przypadną na 15.20 (Charles Evans z Chicago), 17.30 (Eric Rosengren z Bostonu) i 19.15 (John Williams z San Francisco).

Czwartek

W Europie najważniejsze czwartkowe dane makroekonomiczne dotyczyć będą inflacji. Zaczniemy od Hiszpanii (9), zaś o 14 czekają nas dane z Niemiec (obie publikacje ważne w kontekście polityki EBC). Za oceanem opublikowany zostanie finalny odczyt dynamiki amerykańskiego PKB w pierwszym kwartale. Później czekają nas kolejne wystąpienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej: Loretty Mester z Cleveland (15.45), Roberta Kaplana z Dallas (17) i Johna Williamsa z San Francisco (17.15). Wyniki opublikują m.in. 11bit, CD Projekt, Bogdanka, Enea i Energa.

Piątek

Ostatni dzień marca i pierwszego kwartału (uwaga na potencjalniepodwyższoną zmienność pod koniec sesji) zacznie się od paczki danych z Japonii (1.30). Znajdziemy w niej dane o inflacji CPI, stopie bezrobocia, wydatkach gospodarstw i produkcji przemysłowej. W Europie istotne będą doniesienia z głównych gospodarek: niemiecka sprzedaż detaliczna (8) i bezrobocie (9.55), francuska inflacja (8.45) czy brytyjski PKB (10.30). O 11 w centrum uwagi znajdą się szacunkowe dane Eurostatu dotyczące inflacji HICP. O godz. 14 GUS opublikuje pierwszy w tym roku szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych zwanego potocznie inflacją (w styczniu i lutym tego typu publikacji nie było ze względu na zmiany w koszyku inflacyjnym).

Analitycy sądzą, że podczas gdy w Europie Zachodniej największej gospodarce strefy euro inflacja w marcu minie lokalny szczyt, to nad Wisłą roczna dynamika CPI wzrośnie z 2,2 do 2,4 proc. Za oceanem najważniejsze dane dotyczyć będą dochodów i wydatków Amerykanów (14.30), oprócz których inwestorzy poznają też odczyty indeksów Uniwersytetu Michigan (16) i Chicago PMI (15.45). Na koniec tygodnia inwestorzy posłuchać będą mogli także Neela Kashkariego z Minneapolis (16) i Jamesa Bullarda z St. Louis (16.30). Wyniki opublikują Bioton, CI Games i Mabion.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy