Kalendarium inwestora
Poniedziałek
Kalendarium inwestora
Poniedziałek
O poranku (4) może pojawić się (choć tutaj nigdy nie ma pewności) paczka danych z Chin, m.in. produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna za kwiecień. O godz. 14 poznamy dane dotyczące polskiego bilansu płatniczego oraz wskaźnik inflacji bazowej, której poziom bywa zwykle w dłuższym terminie prognostykiem dla kształtowania się trendu inflacji konsumenckiej. Tego dnia publiczne wystąpienie ma zaplanowane także Daniele Nouv, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Wyniki publikują: Boryszew i CCC, Bytom, Coccodrillo, Getin Noble, Ursus, XTB, ZE PAK.
Wtorek
We wtorek kalendarium będzie już znacznie bogatsze, a prym będą wiodły dane o inflacji i PKB z krajów Unii Europejskiej. Z Polski o godz. 10 nadejdą niecierpliwie wyczekiwane dane z Głównego Urzędu Statystycznego o wstępnej dynamice PKB w pierwszym kwartale. O godz. 11 poznamy niemiecki wskaźnik ZEW za maj. Po południu czekają nas dane ze Stanów Zjednoczonych. O 14.30 poznamy liczbę pozwoleń na budowę domów oraz liczbę rozpoczętych budów domów w kwietniu, a o 15.15 dane o produkcji przemysłowej i wykorzystaniu mocy produkcyjnych, także dane za kwiecień. Wyniki publikują: Braster, Ciech, PBG, Polnord, Vistula, Wirtualna Polska.
Środa
W środę gwoździem programu dla polskich inwestorów i ekonomistów będzie finał majowego posiedzenia RPP. Decyzję Rady poznamy zapewne w okolicach godz. 12-13, natomiast standardowo, o godz. 16, zaplanowana jest konferencja prasowa RPP, w czasie której poznamy komunikat. O godz. 11 Eurostat opublikuje dane o inflacji w strefie euro i całej Unii Europejskiej. O godz. 16.30 poznamy dane o tygodniowej zmianie zapasów ropy i paliw za ubiegły tydzień. Wyniki publikują m.in. PZU i LPP.
Czwartek
O godz. 13.30 opublikowany zostanie protokół z kwietniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. W Polsce najbardziej zwrócimy uwagę na publikowane o godz. 14 dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu za kwiecień. Potem przeniesiemy się za ocean, gdzie o 14.30 czekają na nas dane o indeksie Fedu z Filadelfii oraz wnioski o zasiłki dla bezrobotnych za poprzedni tydzień. O 16 poznamy natomiast wartość indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board. Na zakończenie dnia wydarzenie, które może być istotne lub nie, w zależności od treści przemówienia — wystąpienie publiczne szefa Fedu z Cleveland Loretty Mester. Wyniki publikują m.in. Amrest i Getin Holding.
Piątek
Koniec przyszłego tygodnia nie będzie nudny, ale też nie będzie przesadnie wypełniony. Zaczniemy o godz. 8 danymi z Niemiec, o inflacji producenckiej za kwiecień. O godz. 10 Eurostat opublikuje dane o bilansie płatniczym za marzec. W Polsce o godz. 14 poznamy dane o produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej za kwiecień. Także na godz. 14 zaplanowane jest wystąpienie publiczne wiceprezesa EBC Vitora Constancio. Natomiast o godz. 15.15, już po drugiej stronie oceanu, wystąpienie publiczne będzie miał szef Fedu z St. Louis, James Bullard. Wyniki publikuje m.in. Bumech.
Podpis: Marcin Dziadkowiak Bankier.pl