Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 27-08-2017, 22:00

Kalendarium inwestora

 

Poniedziałek

Poniedziałkowe nastroje w dużej mierze zdeterminowane będą tym, co w weekend zdarzyło się w Jackson Hole (głównie od tego, co powiedział Mario Draghi). Reakcja rynków może nie być jednak pełna i ostateczna. Wszystko przez wypadające tego dnia w Wielkiej Brytanii tzw. Letnie Święto Bankowe, przez które poza handlem pozostawać będzie londyńskie City. Szczęśliwie dla nich, pod względem makroekonomicznym poniedziałek nie zapowiada się nadzwyczaj ciekawie. Największą uwagę przykuć może publikowany o 10 raport EBC, w którym znajdziemy informacje o dynamice kredytu i podaży pieniądza w strefie euro. O 11.30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem zarządu PKO BP, w trakcie której podsumowane zostaną wyniki za drugi kwartał. Oczywiście sam raport trafi do inwestorów przed rozpoczęciem sesji na GPW. Natomiast o 13 wicepremier Mateusz Morawiecki wystąpi na konferencji prasowej, której temat to „Skuteczność służb MF kluczem do redukcji luki VAT”.

Wtorek

We wtorek na pierwszy ogień pójdą dane z Japonii: stopa bezrobocia, wydatki gospodarstw domowych (1.30) oraz inflacja bazowa (7). Nastrojom konsumentów przyjrzymy się także w Niemczech (8) oraz Francji (8.45). Ponadto znad Sekwany nadejdą finalne dane o dynamice PKB (8.45). W ramach amerykańskiego trójskoku inwestorzy reagować będą na indeks cen domów S&P/Case-Shiller (15), indeks nastrojów konsumentów Conference Board (16) oraz zmianę zapasów ropy (22.40). Wyniki przedstawią m.in. Alma, Redan, Synthos i Wirtualna Polska.

Środa

W USA rozpocznie się tradycyjne odliczanie do publikacji danych z rynku pracy, których przedsmak da raport ADP (14.15). Oczy inwestorów i ekonomistów skupione będą jednak głównie na zrewidowanych wyliczeniach dotyczących dynamiki amerykańskiego PKB w drugim kwartale (14.30). Wyniki opublikują Boryszew, LPP i Trakcja.

Czwartek

Opublikowany zostanie finalny raport GUS dotyczący dynamiki polskiego PKB w drugim kwartale. Raport ten będzie o tyle ważny, że poznamy strukturę wzrostu gospodarczego, który według wstępnych danych wyniósł 3,9 proc. Tuż przed południem i po nim ekonomiczny krajobraz zasnują dane o inflacji. O 11 stosowny raport przedstawi Eurostat, a publikacji tej towarzyszyć będzie także informacja o stopie bezrobocia. Z polskiej perspektywy istotniejsze będą wstępne dane GUS o dynamice cen w sierpniu (14). Analitycy spodziewają się wzrostu rocznej dynamiki do 1,8 proc. wobec 1,7 proc. w sierpniu. Ciekawie będzie również za oceanem, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych, bo o 16 poznamy dane o dynamice PKB Kanady. Amerykańscy statystycy skupią się natomiast na dochodach i wydatkach ich współobywateli (14.30), zaś publikacji tej towarzyszyć będzie liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14.30), indeks Chicago PMI (15.45) oraz informacja o liczbie podpisanych umów kupna domów (16). Wyniki przedstawią m.in. CCC, PKP Cargo, PZU, 11 bit, BGŻ BPN Paribas, Bioton, Larq i Ursus.

Piątek

Opublikowane zostaną wskaźniki PMI dla sektorów przemysłowych kilkunastu gospodarek, w tym polskiej (o 9). Jak zawsze w pierwszy piątek miesiąca, makroekonomicznym gwoździem programu będzie publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (14.30). W centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (Nonfarm Payrolls). Analitycy prognozują odczyt na poziomie 185 tys. wobec 209 tys. przed miesiącem. Dane te będą oczywiście odczytywane w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej. Najbliższe posiedzenie decyzyjne amerykańskiego banku centralnego zaplanowano na 20 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu