Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 17-09-2017, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Nowy makroekonomiczny tydzień na dobre rozpocznie się o godz. 11, kiedy Eurostat przedstawi ostateczny raport o inflacji w państwach strefy euro i całej UE. O 14 emocje ponownie obudzić może publikacja danych GUS dotyczących wynagrodzenia i zatrudnienia w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 9 osób. Konsens ekonomistów wskazuje, że sierpniowy wzrost płac wyniósł 5,7 proc. wobec rozczarowującej dynamiki w lipcu (4,9 proc.). Po południu ze Stanów Zjednoczonych napłyną dwa raporty: jeden zawierał będzie indeks rynku nieruchomościNAHB (16), drugi natomiast dotyczył będzie napływu kapitałów.

Wtorek

Wtorkowy rozkład jazdy do złudzenia przypomina ten z dnia poprzedniego. O godz. 11 ważne dane z Europy, tym razem pod postacią najnowszego odczytu niemieckiego indeksu ZEW. Godz. 14 to pora publikacji danych GUS o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. W makroekonomicznej paczce z Ameryki znajdziemy natomiast dane o budowach nowych domów oraz zmianę zapasów paliw.

Środa

Nim przejdziemy do Europy i Stanów Zjednoczonych, o 1.50 poznamy dane o japońskim imporcie i eksporcie. Następnie uwaga analityków koncentrować będzie się na inflacji producenckiej w Niemczech (8) i brytyjskiej sprzedaży detalicznej (10.30). Kontynuując tydzień z danymi z polskiej gospodarki, o godz. 14 GUS przedstawi informację na temat koniunktury konsumenckiej w naszym kraju. Następnie na rynkach wszystko inne pójdzie w cień, a główną scenę zajmie Rezerwa Federalna oraz jej przewodnicząca Janet Yellen. Decyzję w sprawie stóp procentowych poznamy o 20, o tej samej porze ujawnione zostaną projekcje makroekonomiczne członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Pół godziny później przewodnicząca Janet Yellen wystąpi na przedostatniej w tym roku konferencji po posiedzeniu decyzyjnym. Inwestorzy skupiać będą się przede wszystkim na sygnalizowaniu przez Fed normalizacji bilansu oraz tym, jak decydujący o stopach procentowych członkowie FOMC sformułują prognozy. Jak zwykle w tego typu przypadkach możemy oczekiwać podwyższonej zmienności na niemal wszystkich rynkach.

Czwartek

Dzień, w trakcie którego rynki reagować będą na sygnały wysłane przez Fed, dodatkowo ubarwi Bank Japonii — jego decyzję w sprawie stóp procentowych powinniśmy poznać nad ranem polskiego czasu. „Peryferyjne” wobec EBC i Fedu banki centralne rządzić będą także w kalendarium europejskim. O 9.30 światło dzienne ujrzy biuletyn szwedzkiego Riksbanku, a o 10 o stopach procentowych decydować będzie norweski Norgesbank. O 14 warto przeczytać protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Jego treść zapewne odczytywana będzie w kontekście ujawniających się ostatnio podziałów między monetarnymi gołębiami a jastrzębiami.

Piątek

Pierwszy dzień jesieni przywitamy finalnymi danymi o PKB Francji (8.45). Znacznie ważniejszy od tej mocno już retrospektywnej publikacji będzie przegląd wstępnych indeksów PMI dla czołowych gospodarek. Zaczniemy również od Francji (9), następnie przyjdzie czas na Niemcy (9.30), strefę euro (10) i Stany Zjednoczone (15.45). O godz. 14 podwójne uderzenie z Polski w postaci danych NBP o podaży pieniądza M3 oraz informacje GUS o koniunkturze gospodarczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu