Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 24-09-2017, 22:00

Kalendarium inwestora

Ostatni tydzień września na rynkach finansowych to nie tylko komentowanie wyników wyborów w Niemczech, lecz także sporo danych makroekonomicznych i wystąpień prezesów banków centralnych. Im bliżej weekendu, tym więcej uwagi poświęcać będzie się Katalonii.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od uzupełnienia piątkowego przeglądu wstępnych indeksów PMI o dane z Japonii (2.30). Inwestorzy wsłuchiwać będą się także w publiczne przemówienie prezesa Banku Japonii (7.30).

W Europie w centrum uwagi znajdą się Niemcy i to nie tylko za sprawą komentowania wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych, lecz także w związku z publikacja indeksu Ifo (10). O 15 głos zabierze natomiast prezes EBC Mario Draghi.

Wtorek

Wtorkowe kalendarium makroekonomiczne przyniesie nieco wytchnienia. O 15 poznamy dane o cenach nieruchomości w amerykańskich metropoliach, a godzinę później światło dzienne ujrzą informacje o sprzedaży nowych domów. Godz. 16

to także moment publikacji indeksu Conference Board oraz indeksu Fed z Richmond. O 18.45 inwestorzy wsłuchiwać będą się w przemówienie przewodniczącej Janet Yellen, zaś amerykański zestaw danych dopełni informacja o zmianie zapasów ropy (22.40).

Środa

O 9 będziemy mogli z bliska przyjrzeć się sytuacji na węgierskim rynku pracy, gdzie bezrobocie jest niższe niż w Polsce, a płace rosną jeszcze szybciej. O 10 EBC przedstawi dane o podaży pieniądza i dynamice kredytu.

Po południu o wysokości stóp procentowych decydować będzie Narodowy Bank Czech (13), który w sierpniu dokonał już pierwszej podwyżki. Wśród środowych danych z USA znajdziemy zamówienia na dobra trwałe (14.30) oraz zmianę zapasów paliw (16.30).

Czwartek

W czwartkowy poranek pod lupę wzięte zostaną nastroje niemieckich konsumentów (8), a także sprzedaż detaliczna i inflacja w Hiszpanii (9). Po raporcie Komisji Europejskiej o koniunkturze gospodarczej (11) przyjdzie czas na raporty większego kalibru: wstępny

odczyt inflacji w Niemczech (14) oraz finalne dane o PKB Stanów Zjednoczonych (14.30).

Piątek

Ostatni roboczy dzień września oraz trzeciego kwartału (uwaga na podwyższoną zmienność pod koniec sesji) zaczniemy od pakietu danych z Japonii. Składać się będą nań: inflacja CPI (1.30), stopa bezrobocia (1.30), wydatki gospodarstw domowych (1.30) oraz produkcja przemysłowa (1.50) i sprzedaż detaliczna (1.50). W Europie jak zwykle istotne będą dane z Niemiec (sprzedaż detaliczna

o 8, stopa bezrobocia o 10), którym towarzyszyła będzie kontynuacja przeglądu wstępnych odczytów inflacji (Francja o 8.45, Włochy o 11, Polska o 14). Szacunkowe dane o wzroście cen w całej strefie euro przedstawi także Eurostat (11), zaś w Wielkiej Brytanii podany zostanie finalny odczyt dynamiki PKB (10.30). Makroekonomiczny tydzień zamkną dane o dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30) oraz indeks Chicago PMI (15.45) i indeks Uniwersytetu Michigan (16).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tym będą żyły rynki