Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 01-10-2017, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Pomijając ewentualną reakcję inwestorów na niedzielne wydarzenia w Katalonii, pierwszy dzień roboczy nowego miesiąca na światowych rynkach upłynie w rytm publikacji indeksów dla sektorów przemysłowych poszczególnych gospodarek, m.in. Polski (9), Hiszpanii (9.45), Niemiec (9.55), strefy euro (10) oraz Stanów Zjednoczonych (15.45). Za oceanem opublikowany zostanie również przemysłowy indeks ISM (16). O 11 Eurostat przedstawi dane o stopie bezrobocia w poszczególnych krajach UE. Od kilku miesięcy Polska znajduje się w unijnej czołówce, której przewodzą Czechy. Sporo działo będzie się na giełdzie, ponieważ 2 października to ostatni dzień, w którym spółki mogą publikować raporty za pierwsze półrocze/drugi kwartał.

Wtorek

We wtorek na pierwszym planie znajdzie się Australia — danym z rynku pracy oraz nieruchomości towarzyszyć będzie decyzja tamtejszego banku centralnego w sprawie stóp procentowych (5.30). O 11 Eurostat przedstawi dane o inflacji producenckiej.

Środa

W środę czeka nas przegląd indeksów PMI dla sektorów usługowych poszczególnych gospodarek: m.in. Chin (3.45), Francji (9.50), Niemiec (9.55),

strefy euro (10) oraz Wielkiej Brytanii (10.30). O 11 Eurostat przedstawi raport o sprzedaży detalicznej. W USA rozpocznie się tradycyjne odliczanie do piątkowej publikacji danych z rynku pracy, których przedsmak zapewni raport ADP (14.15). Ponadto, na rynek trafią odczyty usługowych indeksów PMI (15.45) oraz ISM (16). Z polskiej perspektywy najważniejsze będzie jednak decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jak zwykle decyzji spodziewać możemy się około 13, zaś konferencja prasowa z udziałem prezesa Adama Glapińskiego i dwóch innych członków rady rozpocznie się o 16. W jej trakcie z pewnością nie zabraknie pytań o dalsze posunięcia RPP w kontekście coraz bardziej widocznych podziałów wśród jej członków.

Czwartek

O 9.15 opublikowane zostaną dane o szwajcarskiej inflacji, które odczytywane będą oczywiście w kontekście posunięć tamtejszego banku centralnego. O 13.30 poznamy protokół z posiedzenia decyzyjnego Rady Prezesów EBC. Godzinę później światło dzienne ujrzy raport o handlu zagranicznym oraz liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (14.30). Makroekonomiczny dzień zamkną informacje o zamówieniach w amerykańskim przemyśle (16).

Piątek

Od zamówień w przemyśle — tyle że niemieckim — zaczniemy makroekonomiczny piątek (8). Jak zawsze w pierwszy piątek miesiąca, makroekonomicznym gwoździem programu będzie publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (14.30). W centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (Nonfarm Payrolls). Analitycy prognozują odczyt na poziomie 130 tys. wobec 156 tys. przed miesiącem. Dane te będą oczywiście odczytywane w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej, która w grudniu ma ponownie podnieść stopy procentowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu