Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 08-10-2017, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Tydzień zaczniemy od nadrabiania chińskich zaległości powstałych w wyniku obchodzenia w Państwie Środka tzw. Złotego Tygodnia. Na pierwszy ogień pójdzie odczyt indeksu PMI dla sektora usługowego drugiej największej gospodarki świata (3.45). O 8 warto zwrócić uwagę na dynamikę produkcji przemysłowej w Niemczech. Godzinę później o inflacji, produkcji przemysłowej i bezrobociu poinformuje urząd statystyczny Czech. Raporty te będą o tyle istotne, że Narodowy Bank Czech już rozpoczął cykl podwyżek stóp procentowych. Ponadto nasi południowi sąsiedzi od dłuższego czasu legitymują się najniższą stopą bezrobocia w całej Unii Europejskiej, a już 20-21 października odbędą się u nich wybory parlamentarne. O 10.30 natomiast poznamy odczyt indeksu Sentix obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro. Początek tygodnia może przejść do historii jako moment ogłoszenia przez władze Katalonii niepodległości od Hiszpanii (obecnie mówi się w tym kontekście o poniedziałku lub wtorku). Taki scenariusz to oczywiście tylko jedna z możliwości, a niezależnie od rozwoju sytuacji, konflikt na linii Barcelona — Madryt może solidnie ciążyć hiszpańskiej giełdzie, gospodarce, a nawet kursowi euro. Ostatecznie kryzys dotyczy czwartej największej gospodarki strefy euro, z pokaźnym długiem publicznym i wciąż wrażliwym sektorem bankowym.

Wtorek

Drugi dzień tygodnia przyniesie kilka strumieni danych z europejskich gospodarek. Najpierw będziemy mogli przyjrzeć się sytuacji na rynku pracy w Szwajcarii (7.45) oraz Szwecji (8). Również o 8 dane o handlu zagranicznym opublikują statystycy z Niemiec. Kontynentalny przegląd finalnych raportów o inflacji zainauguruje Norwegia (8). Po niej przyjdzie czas na Danię (9), Węgry (9) oraz Grecję (11). O produkcji przemysłowej informować będą natomiast Wielka Brytania (10.30) oraz Włochy (10).

Środa

O 1.50 poznamy dane o zamówieniach w japońskim przemyśle. Kraj Kwitnącej Wiśni będzie znajdował się pod coraz baczniejszą obserwacją inwestorów, a to ze względu na nadchodzące przyspieszone wybory parlamentarne (22 października). O 20 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, w trakcie którego zapadła decyzja o „normalizacji” bilansu Rezerwy Federalnej. Kolejne posiedzenie decyzyjne Fedu odbędzie się 1 listopada.

Czwartek

Czwartek upływać będzie w rytm publikacji odczytów dynamiki inflacji w poszczególnych krajach. Francji (8.45), Szwecji (9.30), Irlandii (12), Portugalii (12) i Polsce (14). Wstępne dane pokazały mocne przyspieszenie cen dóbr i usług konsumpcyjnych (o 2,2 proc.). Można przypuszczać, że finalny raport, który zawierał będzie nie tylko główny odczyt, lecz także rozbicie na poszczególne kategorie, pokaże wyraźny wzrost cen żywności oraz paliw.

Piątek

O 14 Narodowy Bank Polski zaprezentuje wyliczenia dotyczące inflacji bazowej, na którą szczególnie uważnie spogląda Rada Polityki Pieniężnej. Inflacja konsumencka zdominuje także makroekonomiczny krajobraz w Stanach Zjednoczonych (14.30). Równolegle poznamy także dynamikę sprzedaży detalicznej w największej gospodarce globu. O 15 głos zabierze przewodnicząca Janet Yellen, zaś makroekonomiczny tydzień zakończy publikacja indeksu Uniwersytetu Michigan (16).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tym będą żyły rynki