Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 22-10-2017, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Makroekonomiczny nowy tydzień zaczniemy od danych o cenach nieruchomości na rozgrzanym w ostatnich latach chińskim rynku (3.30). Dla rynków nie bez znaczenia będą też wyniki wyborów w Japonii. Bardziej lokalny charakter może mieć reakcja korony i rentowności rządowych obligacji na wyniki wyborów w Czechach. Puste europejskie kalendarium może zachęcić do zerknięcia w dane o polskiej podaży pieniądza (14). Na GPW wejdziemy w drugi tydzień publikacji wyników finansowych. W poniedziałek z inwestorami raportem podzielą się m.in. GetBack (raport za trzeci kwartał) oraz Kernel (raport roczny za rok obrotowy 2016/2017).

Wtorek

Wtorek to dzień z przemysłowymi i usługowymi indeksami PMI. Od rana napływać będą wstępne październikowe odczyty dla Japonii (2.30), Francji (9), Niemiec (9.30), strefy euro (10), a po południu (15.45) dla Stanów Zjednoczonych. O 10 GUS przedstawi biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. finalne dane dotyczące stopy bezrobocia. O 13 natomiast decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Narodowy Bank Węgier (konsens ekonomistów zakłada brak zmian).

Środa

Makroekonomiczny dzień zaczniemy od danych o inflacji w Australii (2.30), które oczywiście będą rozpatrywane w kontekście dalszych posunięć tamtejszego banku centralnego. O 10 poznamy najnowszą wartość indeksu instytutu Ifo, który pokaże opinię niemieckich przedsiębiorców o stanie największej gospodarki Europy. Pół godziny później, za sprawą wstępnych danych o PKB Wielkiej Brytanii, będzie można gospodarczo podsumować pierwszy rok po brexitowym referendum. W paczce ze Stanów Zjednoczonych znajdziemy m.in. wnioski o kredyt hipoteczny (13), zamówienia na dobra trwałe (14.30), indeks cen nieruchomości (15) oraz sprzedaż nowych domów (16). Ciekawie będzie też u północnego sąsiada Stanów Zjednoczonych — o 16 decyzję o stopach procentowych podejmie Bank Kanady. Analitycy są zdania, że po dwóch podwyżkach z rzędu, tym razem BoC zrobi sobie przerwę. Na GPW napłynie kolejna garść raportów kwartalnych — tym razem za sprawą Orange Polska, Budimeksu i Grupy Żywiec.

Czwartek

Najgorętszy dzień tygodnia rozpoczniemy od danych o wzroście gospodarczym w Korei Południowej (1). W Europie pod lupę weźmiemy nastroje niemieckich konsumentów (8) oraz sytuację na rynku pracy w Norwegii (8), Hiszpanii (9) oraz na Węgrzech (9.30). Następnie uwaga przeniesie się na dwa skandynawskie banki centralne. O stopach procentowych decydowaćbędą szwedzki Riksbank (9.30) i norweski Norgesbank (10). Podobna decyzja o 13 zapadnie w Turcji. Wydarzeniem dnia i tygodnia będzie jednak decyzja Europejskiego Banku Centralnego (13.45). Najniższe w historii stopy procentowe zapewne zmienione nie zostaną, jednak — zgodnie z obietnicą złożoną przez Mario Draghiego — na październikowym posiedzeniu Rada Prezesów ogłosi ustalenia dotyczące przyszłości programu luzowania ilościowego (QE). Jeżeli treść komunikatu albo słowa prezesa (początek konferencji o 14.30) odbiegną od rynkowego konsensusu (cięcie skali zakupów z 60 do 40 mld EUR miesięcznie, wydłużenie programu o minimum pół roku), to możemy mieć do czynienia z poważnymi zawirowaniami na niemal wszystkich rynkach. W czwartek inwestorzy z GPW otrzymają raporty trzech spółek z WIG20. Będą to BZ WBK, Lotos oraz mBank.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia zainaugurują dane o inflacji w Japonii (1.30). Wobec braku istotnych publikacji w Europie, cała uwaga rynków skupi się na wstępnych danych o dynamice PKB w Stanach Zjednoczonych (14.30). Wpływ na obraz wyłaniający się z danych z pewnością będą miały huragany, które właśnie w trzecim kwartale uderzyły za oceanem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane