Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 29-10-2017, 22:00

Kalendarium inwestora.

Poniedziałek

Pierwszy roboczy dzień po zmianie czasu zaczniemy od danych o sprzedaży detalicznej w Japonii (0.50) i Niemczech (8). Następnie zainaugurujemy tydzień z PKB — na pierwszy ogień pójdzie Hiszpania (9), skąd o tej samej porze nadejdą także dane o inflacji. O PKB poinformują także dwa państwa bałtyckie — Litwa (11) oraz Łotwa (13) — a także Belgia (15). O godz. 9.55 opublikowany zostanie raport z niemieckiego rynku pracy, a październikowego obrazu największej gospodarki kontynentu dopełnią wstępne dane o inflacji konsumenckiej (14).

Wtorek

Ostatni poranek październikazdominują doniesienia z Japonii. Nad ranem czasu polskiego poznamy decyzję Banku Japonii w sprawie polityki monetarnej, której towarzyszyć będzie paczka danych: stopa bezrobocia (0.30), wydatki gospodarstw domowych (0.30), produkcja przemysłowa (0.50). Następnie ciężar uwagi przeniesie się na Francję. O 7.30 poznamy dynamikę wzrostu gospodarczego nad Sekwaną, następnie przyjdzie czas na wydatki gospodarstw domowych (8.45) oraz inflację konsumencką i producencką (8.45). O 11 podobny zestaw danych — PKB i inflacja CPI — dla całej strefy euro przedstawi Eurostat. Ponadto europejscy statystycy przedstawią zestaw danych o stopie bezrobocia w UE. O 14 natomiast październikowemu wzrostowi cen podstawowych towarów i usług przyjrzy się GUS. Poprzednio polscy statystycy raportowali inflację na poziomie 2,2 proc., przy czym żywność podrożała w skali roku aż o 5 proc. W zestawie danych z USA znajdziemy: indeks cen domów S&P/ Case-Shiller (14), indeks Chicago PMI (14.45), indeks nastrojów konsumentów (15) oraz zmianę zapasów paliw (21.40).

Środa

Najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (19, uwaga na zmianę czasu!). Konsens analityków zakłada, że Rezerwa Federalna poczeka z kolejną podwyżką stóp na grudzień, jednak i tak treść komunikatu w mgnieniu oka zostanie przeanalizowana przez komentatorów, inwestorów oraz handlujące na rynkach algorytmy.

Czwartek

W Dzień Zaduszny czeka nas publikacja przemysłowego indeksu PMI dla m.in. Polski (9). Tegoroczne Zaduszki to także monetarny „superczwartek” w Wielkiej Brytanii. Większość ekonomistów spodziewa się, że pod wpływem wysokiej inflacji Bank Anglii zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych — zmiana z 0,25 do 0,50 proc. stanowiła będzie odwrócenie „pobrexitowej” obniżki. Decyzję brytyjskich władz monetarnych poznamy o 13, o tej samej porze ukaże się także kwartalny raport BoE o inflacji.

Piątek

3 listopada Donald Trump wybiera się w długą podróż do Azji, która potrwa aż do 14 listopada. Amerykańskie media spekulują, że do tego czasu prezydent wskaże nazwisko nowego szefa Rezerwy Federalnej, który w lutym 2018 r. przejmie stery od Janet Yellen. Pozostanie obecnej szefowej najważniejszego banku centralnego świata również nie jest wykluczone. Popołudnie w całości zostanie zdominowane przez Amerykanów. Jak zawsze w pierwszy piątek miesiąca, makroekonomicznym gwoździem programu będzie publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (14.30). W centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (Nonfarm Payrolls). Analitycy prognozują odczyt na poziomie aż 300 tys. wobec -33 tys. przed miesiącem, co w oczywisty sposób stanowić będzie odbicie względem miesiąca naznaczonego dwoma potężnymi huraganami. Dane te będą oczywiście odczytywane w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane