Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 19-11-2017, 22:00

Kalendarium inwestora

Nowy tydzień będzie dla rynków finansowych specyficzny, ze względu na Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych i następujący po nim „czarny piątek”. Mniejszą aktywność Amerykanów zrekompensują nieco dane makroekonomiczne z Europy.

Poniedziałek

Tydzień zaczniemy od danych o japońskim handlu zagranicznym (0.50). Następnie przejdziemy do inflacji cen producentów w Niemczech (8). Z krajowej perspektywy makroekonomicznym wydarzeniem dnia będzie publikacja danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w październiku (14). O godz. 15 w Parlamencie Europejskim głos zabierze Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Wtorek

Wtorek przyniesie nieco makroekonomicznego wytchnienia. O 14 o stopach procentowych decydować będzie Narodowy Bank Węgier. W Stanach Zjednoczonych poznamy dane o nieruchomościach na rynku wtórnym (16) oraz zapasach paliw (22.40).

Środa

O północy czasu polskiego w nowojorskiej Stern Business School rozpocznie się przemówienie Janet Yellen. Przed południem poznamy dane o stopie bezrobocia w Norwegii (8) i wynagrodzeniach na Węgrzech (9). O 14 GUS przedstawi raport o nastrojach konsumentów, a także koniunkturze w budownictwie, handlu detalicznym, przemyśle i usługach. W przededniu Święta Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych pojawią się dane o zamówieniach na dobra trwałe (14.30), indeks Uniwersytetu Michigan (16) oraz protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20).

Czwartek

Przedpołudnie upłynie w rytm publikacji wstępnych indeksów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych czołowych gospodarek. Kolejno pojawiać będą się informacje z Francji (8.45), Niemiec (9.30) i całej strefy euro (10.30). Z przeglądu wyłączone zostaną Stany Zjednoczone i Japonia, gdzie czwartek jest dniem wolnym od pracy. Również o 10.30 w Wielkiej Brytanii pojawią się zrewidowane dane o dynamice wzrostu PKB — wstępny raport pokazał tempo 1,5 proc. w ujęciu rocznym, a więc wyraźnie niższe niż w innych dużych gospodarkach kontynentu. O godz. 14 NBP przedstawi dane o podaży pieniądza oraz protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. O 17.30 głos zabierze prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego, Thomas Jordan.

Piątek

W „czarny piątek” nadrabiać będziemy czwartkowe zaległości w postaci publikacji indeksów PMI w Japonii (1.30) oraz Stanach Zjednoczonych (15.45). Dodatkowo o 10 poznamy wartość indeksu Ifo, zaś GUS opublikuje biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. ostateczne dane o stopie bezrobocia. Warto pamiętać, że w piątek sesja giełdowa na Wall Street skrócona będzie do godz. 19, a ze względu na potencjalny długi weekend, aktywność amerykańskich inwestorów może nie być najwyższa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tym będą żyły rynki