Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 26-11-2017, 22:00

Przełom listopada i grudnia na rynkach finansowych przyniesie sporo danych makroekonomicznych, z przeglądem PKB na czele. Na GPW zakończy się natomiast ostatni w tym roku sezon wyników kwartalnych.

Poniedziałek

Pierwszy dzień tygodnia pozwoli odpocząć do danych makroekonomicznych. Na wracających po długim weekendzie amerykańskich inwestorów czekać będą dane o sprzedaży nowych domów (16) oraz indeks Fedu z Dallas (16.30).

Wtorek

O godz. 8 i 8.45 dowiemy się, w jakich nastrojach są konsumenci w Niemczech i Francji. O 10 opublikowany zostanie raport EBC dotyczący dynamiki kredytu i podaży pieniądza w strefie euro. W Stanach Zjednoczonych w centrum uwagi znajdzie się odczyt indeksu S&P/Case-Shiller, który monitoruje ceny nieruchomości w metropoliach (15). Ponadto poznamy także wartości indeksów FHFA (15), Conference Board oraz Fedu z Richmond (16). O 15.45 natomiast Jerome Powell — przyszły szef Fedu — będzie odpowiadał na pytania członków komisji senackiej. Dzień zamknie się publikacją danych o zmianie zapasów paliw (22.40).

Środa

Przedostatni dzień miesiąca przyniesie wiele ostatecznych raportów dotyczących PKB w trzecim kwartale. Pod lupą znajdą się Portugalia (7.30), Francja (8.45), Szwecja (9.30) oraz Stany Zjednoczone (14.30). W kalendarium znajdziemy także dane o inflacji w Hiszpanii (9), Belgii (12) i Niemczech (14). O 16 w Kongresie przemawiać będzie natomiast przewodnicząca Rezerwy Federalnej Janet Yellen. Wyniki przedstawią m.in. Alma, Amica, Famur, Comperia, Kopex, PBG, Petrolinvest i Sfinks.

Czwartek

Ostatni dzień miesiąca zaczniemy od zestawu danych z Dalekiego Wschodu. Złożą się nań produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Japonii (0.50) oraz odczyty indeksów PMI w Chinach (2). Andrzejki na rynkach finansowych toczyć się będą także w rytm publikacji kolejnego zestawu szczegółowych danych dotyczących dynamiki PKB w trzecim kwartale. Zaczniemy od Estonii (7), następnie przejdziemy do Szwajcarii (7.45), Austrii (9), Hiszpanii (9) i Polski (10). Przypomnijmy, że wstępne dane GUS pokazały wzrost w trzecim kwartale o 4,7 proc. — tym razem będziemy mogli już stwierdzić, co dokładnie złożyło się na tak wysoki wynik. Nie zabraknie także kolejnych raportów o inflacji. Stanie się tak za sprawą danych z Francji (8.45), strefy euro (11), Włoch (11) oraz Polski (14). Również o 11 Eurostat przedstawi dane o stopie bezrobocia w UE. Makroekonomiczny dzień zamknie natomiast publikacja dotycząca dochodów i wydatków Amerykanów (14.30). Warto też pamiętać, że 30 listopada to dzień szczytu państw OPEC. Zazwyczaj komunikat publikowany jest o godz. 16, choć oczywiście plotki i przecieki mogą ruszyć rynkiem ropy znacznie wcześniej.

Piątek

Przegląd indeksów PMI rozpocznie Japonia (5). Kolejne tego typu publikacje opisywać będą sytuację w przemyśle Chin (2.45), Rosji (7), Turcji (8), Polski (9), Hiszpanii (9.15), Czech (9.30), Włoch (9.45), Francji (9.50), Niemiec (9.50), strefy euro (10), Wielkiej Brytanii (10.30) i USA (15.45). Oprócz tego w programie dnia znajdziemy także finalne dane o PKB Finlandii (8), Czech (9), Włoch (10), Litwy (10) i Kanady (14.30). Tydzień zakończy publikacja amerykańskiego indeksu ISM dla przemysłu (16).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane