Tym będą żyły rynki

Krzysztof Kolany Bankier.pl
opublikowano: 03-12-2017, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Tydzień rozpoczniemy od publicznego wystąpienia szefa Banku Japonii Haruhiko Kurody (5) oraz publikacji listopadowego indeksu zaufania japońskich konsumentów (6). Ze strefy euro o 11 nadejdą dane o inflacji cen producentów (PPI) za październik. Zaś ze Stanów Zjednoczonych trafią finalne statystyki zamówień w przemyśle za listopad. Na warszawskim parkiecie zadebiutują akcje spółek DOOK oraz Nanogroup.

Wtorek

Drugi dzień tygodnia przyniesie wysyp finalnych odczytów PMI dla sektora usług. Dane będą najpierw nachodzić ze wschodu — Chiny (2.45) i Indie (6) — a potem z Europy: Hiszpania (9), Włochy (9.45), Francja (9.50), Niemcy (9.55), cała strefa euro (10) i Wielka Brytania (10.30). Ponadto poznamy październikową sprzedaż detaliczną w Eurolandzie (11) i finalne odczyty PKB Rumunii, Słowacji i Węgier za III kw. Amerykanie pokażą bilans handlowy za październik (14.30) oraz indeks ISM dla sektora usług (16). W Polsce głównym punktem programu będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej (zwykle koło południa). Ekonomiści spodziewają się utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych pomimo najwyższej od 5 lat inflacji CPI. O 16 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego i dwóch innych członków Rady.

Środa

Dzieci liczą na prezenty, a inwestorzy na tzw. rajd św. Mikołaja — czyli sezonowe zjawisko wzrostu cen akcji w końcówce roku. W kalendarium w roli świętych Mikołajów mamy dwa banki centralne: Indii oraz Kanady (16). W obu przypadkach nie oczekuje się zmiany stóp procentowych. Swoją rekordową serię natomiast bez technicznej recesji zapewne wydłuży Australia — poznamy statystyki PKB za trzeci kwartał (1.30). Szwajcarzy przedstawią listopadową inflację CPI (9.15), zaś Amerykanie opublikują statystyki z rynku pracy: raport ADP (14.15) i wydajność pracy w III kw. (14.30). Tradycyjnie o 16.30 poznamy też oficjalny cotygodniowy raport o zapasach paliw w USA.

Czwartek

O 8 będą na nas czekać dane o niemieckiej produkcji przemysłowej za październik. Trzy godziny później Eurostat zaprezentuje finalne statystyki PKB za III kw. O 21 Rezerwa Federalna opublikuje dane o kredycie konsumenckim za październik.

Piątek

Tym razem nie w pierwszy, lecz w drugi piątek miesiąca ukaże się comiesięczny raport amerykańskiego Biura Statystyki Pracy. Ekonomiści spodziewają się 185 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (wobec 261 tys. w październiku). Liczyć się będą także statystyki wynagrodzeń, gdzie oczekuje się wzrostu o 0,2 proc. m/m. Ale znacznie wcześniej — zapewne nad ranem czasu polskiego — poznamy bilans handlowy Chin za listopad. W nocy Japończycy pokażą finalne statystyki PKB za III kw. Rano (8) swój bilans handlowy (ale za październik) zaprezentują Niemcy. Na koniec dnia (a raczej wieczoru) czeka nas aktualizacja ratingu Polski w agencji Fitch. 7 lipca agencja utrzymała rating Polski bez zmian, na poziomie A- z perspektywą stabilną. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu