Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 17-12-2017, 22:00
aktualizacja: 17-12-2017, 22:36

W tym tygodniu na rynkach finansowych odliczanie do świąt będzie się odbywało w rytm publikacji danych o inflacji i PKB. W paczce od GUS znajdziemy natomiast wiele ważnych informacji z polskiej gospodarki.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od informacji z Dalekiego Wschodu. 50 minut po północy opublikowany zostanie raport o japońskim handlu zagranicznym, a o 2.30 napłyną informacje o cenach nieruchomości w Chinach. O 11 Eurostat przedstawi ostateczne dane o inflacji w UE, dzięki którym będziemy mogli porównać wzrost cen w poszczególnych krajach.

W Polsce w centrum uwagi znajdzie się ostatni w tym roku odczyt przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Analitycy oczekują solidnego wzrostu w obu pozycjach, co ma potwierdzić poprawiającą się kondycję polskiego rynku pracy. 18 grudnia to także termin zakończenia zapisów w wezwaniu na Synthos.

Wtorek

O 10 poznamy najnowsze wskazanie indeksu Ifo obrazującego nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. O 14 poznamy natomiast dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w Polsce. Rynkowy konsens zakłada roczną dynamikę produkcji na poziomie 9 proc., zaś w przypadku sprzedaży spodziewać można się wyniku w okolicach 7,5 proc. W Stanach Zjednoczonych inwestorzy przyglądać będą się danym z rynku nieruchomości (14.30) oraz zapasom ropy (22.40). 19 grudnia to także ostatni w tym roku dzień, w którym zbierze się Komisja Nadzoru Finansowego.

Środa

O 9.30 ostatnią w tym roku decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie szwedzki Riksbank. Po drugiej stronie Bałtyku w centrum uwagi znajdą się dane GUS o koniunkturze konsumenckiej (14). Za oceanem natomiast makroekonomicznym tematem dnia będzie sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym (16). Na antypodach natomiast dyskutować będzie się o dynamice PKB Nowej Zelandii (22.45).

Czwartek

W czwartek po raz ostatni na posiedzeniach decyzyjnych zbiorą się ciała decydujące o polityce monetarnej Japonii oraz Czech. W przypadkach obu banków rynek nie spodziewa się żadnych zmian. O 14 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. O tej samej porze GUS przedstawi dane dotyczące koniunktury gospodarczej w budownictwie, handlu, przemyśle i usługach. Dodatkowo po południu Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu skarbu państwa. O 14.30 poznamy finalną dynamikę amerykańskiego PKB w trzecim kwartale. Według poprzedniego wyliczenia, PKB supermocarstwa w ujęciu annualizowanym wyniósł 3,3 proc. Był to najwyższy odczyt od 3 lat. Ponadto w makroekonomicznej paczce ze Stanów Zjednoczonych znajdziemy także indeks Fedu z Filadelfii (14.30), wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14.30), indeks rynku nieruchomości FHFA (15) oraz indeks Conference Board (16). Politycznym wydarzeniem dnia będą wybory parlamentarne w Katalonii.

Piątek

Ostatni roboczy dzień przed świętami rozpocznie się od ostatecznych danych na temat dynamiki PKB w Holandii (6.30) i Francji (8.45). O 10.30 analogiczny raport napłynie z Wielkiej Brytanii. O 10 GUS przedstawi listopadowy biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. dane o stopie bezrobocia rejestrowego. Według wstępnych wyliczeń podanych przez ministerstwo pracy, w ubiegłym miesiącu wskaźnik ten utrzymał się na poziomie 6,6 proc. W przedświątecznym zestawie danych ze Stanów Zjednoczonych znajdziemy informacje o zamówieniach na dobra trwałe (14.30), raporty o dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30) i sprzedaży nowych domów (16.30) oraz odczyty indeksów Uniwersytetu Michigan (16) i Fedu z Kansas (17).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu