Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 01-01-2018, 22:00
aktualizacja: 01-01-2018, 23:00

Wtorek

Pierwszy roboczy dzień nowego roku upłynie w rytm publikacji indeksów PMI dla sektorów przemysłowych kolejnych krajów. Dane będą napływać z państw ASEAN, Chin, Irlandii, Turcji, Holandii, Polski, Hiszpanii, Czech, Włoch, Francji, Niemiec, strefy euro, Grecji, Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Warto pamiętać, że 2 stycznia jest dniem bez handlu na GPW. Giełda zdecydowała się na taki krok ze względu na wejście w życie regulacji MiFiD II.

Środa

Dzień zaczniemy od danych z norweskiego (8) i niemieckiego rynku pracy 09.55. O 9 w Turcji pojawią się nowe dane o inflacji, które mogą zachwiać kursem liry. O 14 GUS przedstawi wstępne dane o inflacji CPI w grudniu. Rynkowy konsens zakłada wyhamowanie tempa wzrostu cen do 2,1 proc. wobec 2,5 proc. w listopadzie. Po południu poznamy także wartość amerykańskiego indeksu ISM (16). Wydarzeniem wieczoru będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20), w trakcie którego zapadła decyzja o podwyżce stóp procentowych. Inwestorzy będą w treści dokumentu dopatrywać się sygnałów i wskazówek dotyczących przyszłych posunięć Rezerwy Federalnej.

Czwartek

Skoro wtorek był dniem przemysłowych PMI, to czwartek będzie dniem analogicznych indeksów opisujących kondycję sektorów usługowych. Dane będą kolejno spływać z Chin, Hiszpanii, Włoch, Francji, Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Przemysłowy wyjątek w tym przeglądzie będą stanowiły dane z Japonii. W przededniu pierwszego piątku miesiąca w Stanach Zjednoczonych opublikowane zostaną raporty Challengera (13.30) i ADP (14.15), a także cotygodniowa informacja o liczbie zasiłków dla bezrobotnych (14.30). Dzień zamkną dane o zapasach ropy (17).

Piątek

Finisz pierwszego tygodnia nowego roku rozpocznie się od danych o sprzedaży detalicznej w Niemczech (8) oraz inflacji i nastrojach konsumentów we Francji (8.45). O 11 Eurostat przedstawi szacunkowe dane o wzroście cen w grudniu. Makroekonomicznym gwoździem piątkowego programu będą oczywiście dane z amerykańskiego rynku pracy (14.30), którym tym razem towarzyszyć będzie raport o zamówieniach w przemyśle (14.30) i indeks ISM dla sektora usług (16).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu