Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 07-01-2018, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Nowy tydzień zaczniemy od zamówień w niemieckim przemyśle (godz. 8). Następnie przejdziemy do danych o produkcji przemysłowej w dwóch krajach naszego regionu: w Czechach (9) i na Węgrzech (9). O 9.15 poznamy dynamikę inflacji konsumenckiej w Szwajcarii, zaś o 10.30 ogłoszony zostanie odczyt indeksu Sentix, który obrazuje nastroje wśród inwestorów w strefie euro. Natomiast o 11 Eurostat przedstawi raport dotyczący sprzedaży detalicznej, zaś Komisja Europejska poda wskaźniki koniunktury gospodarczej.

Wtorek

We wtorkowy poranek najistotniejsza będzie kolejna porcja danych z niemieckich fabryk, tym razem w postaci informacji o produkcji przemysłowej (8). Zza naszej zachodniej granicy napłynie także raport o wymianie handlowej w listopadzie (8). Analogiczne dane o imporcie i eksporcie przedstawią także statystycy z Francji (8.45) i Węgier (9). O 11 Eurostat poda najnowsze wyliczenia dotyczące kondycji rynku pracy w państwach UE.

Środa

W środę poznamy pierwsze w tym roku dane o inflacji w Chinach (2.30). O wzroście cen mówić będzie się także w Danii (8), Norwegii (8) i Czechach (9), gdzie równocześnie przedstawiona zostanie finalna dynamika PKB w trzecim kwartale. Dane o wzroście gospodarczym nadejdą także z Rosji (12), lecz wcześniej uwaga analityków skupi się na handlu zagranicznym i produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii (10.30). W Polsce wydarzeniem numer jeden będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które zainauguruje (być może) kluczowy rok dla wysokości stóp procentowych w Polsce. Oczywiście nikt nie spodziewa się, aby rada zmieniła stopy już teraz, lecz członkowie gremium decydującego o polskiej polityce monetarnej będą z pewnością pytani o sprawy, takie jak dynamika PKB czy inflacja. Tradycyjnie komunikat RPP poznamy około południa, zaś konferencja prasowa z udziałem prezesa Adama Glapińskiego i dwóch innych członków rozpocznie się o 16.

Czwartek

Czwartek przyniesie kolejne dane o produkcji przemysłowej, tym razem dotyczące Hiszpanii (9), Węgier (9) i całej strefy euro oraz UE (11). O 13.30 opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. W Stanach Zjednoczonych w centrum uwagi znajdzie się inflacja producencka (14.30) oraz liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14.30).

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia rozpocznie się od danych o chińskim handlu zagranicznym w grudniu, które pozwolą podsumować cały miniony rok. W Europie wciąż dominować będzie inflacja, tym razem za sprawą danych z Hiszpanii (9), Węgier (9), Szwecji (9.30) i Grecji (11). Również w Stanach Zjednoczonych w centrum uwagi znajdzie się wzrost cen koszyka dóbr i usług konsumpcyjnych (14.30), a dane te tradycyjnie będą interpretowane w kontekście przyszłych posunięć Rezerwy Federalnej. 12 stycznia inwestorzy z USA będą żyli także początkiem sezonu wyników za czwarty kwartał i cały 2017 r. Na pierwszy ogień pójdą dwa duże banki: JP Morgan oraz Wells Fargo. Na początek sezonu wyników na GPW będziemy musieli poczekać do drugiej połowy miesiąca. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane