Tym będą żyły rynki

Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 21-01-2018, 22:00

Kalendarium inwestora

W nowym tygodniu polityka znów może wpływać na rynki mocniej niż fundamenty ekonomiczne. W cieniu szczytu w Davos, na którym pojawi się Donald Trump, przemknie kilka istotnych danych z gospodarek. Natomiast na GPW rozpocznie się pierwszy w tym roku sezon wyników.

Poniedziałek

Makroekonomiczny tydzień rozpocznie się dosyć leniwie. W kalendarium wyróżnić można jedynie dane GUS o koniunkturze w przemyśle, usługach, handlu i budownictwie (14). Ponadto Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu skarbu państwa po listopadzie.

Wtorek

Dzień rozpoczniemy od decyzji Banku Japonii w sprawie dalszego kształtu polityki monetarnej. Konferencja prasowa po posiedzeniu banku centralnego Kraju Kwitnącej Wiśni rozpocznie się o 7.30. O 11 w Niemczech opublikowany zostanie indeks instytutu ZEW, który zobrazuje nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych. O 14 natomiast NBP zaprezentuje dane o podaży pieniądza. 23 stycznia w Davos rozpocznie się Światowe Forum Ekonomiczne. Doroczne spotkanie ludzi świata wielkiej polityki i biznesu potrwa do piątku. Swój przyjazd zapowiedzieli m.in. Donald Trump, Angela Merkel, Theresa May, Emmanuel Macron, Jean-Claude Juncker, Narendra Modi, Paolo Gentiloni czy Justin Trudeau.

Środa

W środę zaczniemy przegląd wstępnych odczytów indeksów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych głównych gospodarek. Zaczniemy od Japonii (1.30), następnie przejdziemy do Francji (9), Niemiec (9.30), strefy euro (10) oraz Stanów Zjednoczonych (15.45). O 10 GUS przedstawi biuletyn statystyczny, który pozwoli podsumować nie tylko grudzień, ale również cały miniony rok. Wśród danych znajdzie się m.in. stopa bezrobocia rejestrowego. W kalendarium ponadto znajdziemy japoński handel zagraniczny (0.50), brytyjski rynek pracy (10.30) oraz amerykański rynek nieruchomości: wnioski o kredyt hipoteczny (13), indeks cen nieruchomości FHAFA (15.00) i sprzedaż domów na rynku wtórnym (16).

Czwartek

O północy poznamy dane o wzroście PKB w Korei Południowej w przededniu zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Czwartek to także dzień publikacji raportu rocznego PKN Orlen. Tym samym paliwowy potentat na dobre zainauguruje pierwszy w tym roku sezon wyników na GPW. W Europie dominować będą dane z Niemiec. O 8 przekonamy się, w jakich nastrojach są tamtejsi konsumenci, zaś o 10 indeks instytutu Ifo zaprezentuje nastroje wśród przedsiębiorców. O 13.45 Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Nikt nie spodziewa się ich zmian, znacznie więcej wagi przywiązuje się do tego, co na konferencji prasowej powie Mario Draghi (14.30). W popołudniowym zestawie danych ze Stanów Zjednoczonych znajdziemy wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (ostatni odczyt był najniższy od 1973 r.), sprzedaż nowych domów (16) oraz wskaźniki Conference Board (16) i Fedu z Kansas (17). Wyniki przedstawi PKN Orlen.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia zaczniemy od rozpakowania paczki z Japonii. Znajdziemy w niej odczyt inflacji (0.30), inflacji bazowej w regionie Tokio (0.30) oraz protokół z posiedzenia Banku Japonii (0.50). O 10.30 Wielka Brytania jako pierwszy kraj w Europie przedstawi dane o dynamice PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku. O 14.30 analogiczny raport napłynie ze Stanów Zjednoczonych. Danym o PKB największej gospodarki świata towarzyszyła będzie informacja o zamówieniach na dobra trwałe (14.30). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tym będą żyły rynki