Tym będą żyły rynki

Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 28-01-2018, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Bogaty w dane tydzień rozkręcał się będzie dosyć powoli. W Europie uwaga skoncentrowana będzie na Hiszpanii, za sprawą danych o wzroście PKB (9) oraz sprzedaży detalicznej (9) w tej czwartej największej gospodarce strefy euro (a po wyjściu Wielkiej Brytanii także czwartej największej gospodarki całej UE). O 15 natomiast poznamy dane o PKB Belgii. W Stanach Zjednoczonych na tapecie znajdą się dane o dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30) oraz indeks Fedu z Dallas (16.30).

Wtorek

Zaczniemy od paczki danych z Japonii, w której znajdziemy stopę bezrobocia (0.30), wydatki gospodarstw domowych (0.30) oraz sprzedaż detaliczną (0.50). Początek dnia w Europie przyniesie dane o dynamice PKB Francji w czwartym kwartale (7.30). Z polskiej perspektywy znacznie ważniejsza będzie informacja GUS o dynamice polskiego PKB w ubiegłym roku (10). Analitycy spodziewają się wyniku na poziomie przynajmniej 4,5 proc. Obok naszego kraju dane o PKB przedstawią także dwa inne kraje regionu: Litwa (10) i Łotwa (12). O 11 Komisja Europejska przedstawi dane o koniunkturze gospodarczej. O tej samej porze Eurostat zaprezentuje wyliczenia dotyczące dynamiki PKB w strefie euro. Kolejnymi przystankami w europejskim rozkładzie jazdy będą Węgry (decyzja w sprawie stóp procentowych o 14) oraz Niemcy (wstępne szacunki styczniowej inflacji o 14). Za oceanem dzień rozpocznie się od danych o cenach nieruchomości w największych amerykańskich metropoliach (15). Wyniki opublikuje Sygnity.

Środa

Dzień ponownie zaczniemy od danych z Japonii — tym razem będą one dotyczyć dynamiki produkcji przemysłowej (0.50). Z sąsiednich Chin nadejdą odczyty indeksów PMI dla sektorów usługowego i przemysłowego (2), zaś z Indii ubiegłoroczna dynamika PKB (9). W Europie przedpołudnie zdominują dane o inflacji — we Francji (8.45), Hiszpanii (9) oraz całej strefie euro (11). Również o 11 Eurostat przedstawi dane o stopie bezrobocia w całe UE oraz jej poszczególnych państwach. Za oceanem rozpocznie się odliczanie do piątkowej publikacji danych z rynku pracy — na pierwszy ogień jak zwykle pójdzie raport ADP (14.15). Ponadto, na rynek trafią także informacje o liczbie podpisanych umów kupna domów (16) oraz o zapasach paliw (16.30). Wydarzeniem dnia będzie jednak decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych (20). Będzie to ostatnie posiedzenie, którym kierować będzie odchodząca w lutym Janet Yellen.

Czwartek

Nowy miesiąc zaczniemy oczywiście od przeglądu indeksów PMI dla sektorów przemysłowych czołowych gospodarek. Zaczniemy od Japonii (1.30), krajów ASEAN (1.30) oraz Chin (2.45). Następnie przyjdzie czas na Indie (6), Irlandię (7), Rosję (7), Turcję (8), Holandię (9), Polskę (9), Czechy (9.30), Francję (9.50), Niemcy (9.55), strefę euro (10), Grecję (10), Wielką Brytanię (10.30) oraz Stany Zjednoczone (15.45). W największej gospodarce świata opublikowany zostanie także indeks ISM dla przemysłu (16). O 13 o stopach procentowych decydował będzie Narodowy Bank Czech. W Stanach Zjednoczonych pojawią się kolejne dane z rynku pracy: raport Challengera (13.30), koszty i wydajność pracy (14.30) oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14.30). Wyniki opublikuje ING Bank Śląski.

Piątek

Ostatni dzień tygodnia przyniesie nieco makroekonomicznego oddechu. Jedyne istotne dane stanowił będzie raport z amerykańskiego rynku pracy. Analitycy sądzą, że w styczniu w Stanach Zjednoczonych przybyło 175 tys. miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wobec 148 tys. w grudniu. Komunikat, który może wpłynąć na notowania na niemal wszystkich rynkach, pojawi się o 14.30 czasu polskiego. Wyniki przedstawi Bank Millennium. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tym będą żyły rynki