Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 18-02-2018, 22:00

Kalendarium inwestora

W nowym tygodniu inwestorzy wciąż będą wpatrywać się w to, jaki kierunek przybiorą indeksy na Wall Street — dzięki wolnemu poniedziałkowi ciekawie będzie dopiero od wtorku. W tle przemknie kilka istotnych danych makroekonomicznych, także tych z Polski.

Poniedziałek

Poniedziałek przyniesie nieco rynkowego wytchnienia. Głównym powodem będzie obchodzony w Stanach Zjednoczonych Dzień Prezydenta (wspomnienie urodzin Waszyngtona), przez co najważniejsze giełdy na świecie pozostaną zamknięte. Dodajmy do tego, że do środy włącznie Nowy Rok świętują Chińczycy. W poniedziałkowym kalendarium makroekonomicznym dominować będą dane z innych regionów Azji. O 0.50 poznamy dane o japońskim handlu zagranicznym, zaś o 3.30 opublikowany zostanie raport o PKB Tajlandii.

Wtorek

Dzień zaczniemy od danych o szwajcarskim handlu zagranicznym (8) oraz raportu o wynagrodzeniach na Węgrzech (9), które ostatnio rosły w tempie dwucyfrowym, a więc wyraźnie szybciej niż w Polsce. 9.30 to godzina publikacji informacji o inflacji w Szwecji. O 10 (warto pamiętać, że GUS już nie podaje danych o 14) przekonamy się, jak w styczniu kształtowały się w Polsce dynamiki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. O 11 z Niemiec nadejdzie najnowszy odczyt indeksu ZEW. Wyniki opublikuje m.in. Orange Polska.

Środa

W środę przystąpimy do kolejnego przeglądu wstępnych wartości indeksów PMI dla czołowych gospodarek świata. Dane napływać będą z Japonii (1.30), Francji (9), Niemiec (9.30), strefy euro (10) i USA (15.45). O 10 GUS przedstawi wskaźniki koniunktury konsumenckiej. Pół godziny później poznamy kondycję brytyjskiego rynku pracy pod koniec grudnia. O 20 opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia decyzyjnego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Inwestorzy będą w nim szukać wskazówek dotyczących kolejnych ruchów Rezerwy Federalnej.

Czwartek

O 8.45 z Francji nadejdą finalne dane o inflacji konsumenckiej oraz indeks nastrojów przedsiębiorców. O 10 w Niemczech opublikowany zostanie indeks Ifo. Dwa kwadranse później Wielka Brytania jako pierwszy europejski kraj pochwali się finalnymi wyliczeniami dotyczącymi PKB w czwartym kwartale. O 14 NBP przedstawi dane o podaży pieniądza oraz opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Wyniki przedstawią Livechat i Sygnity.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia zaczniemy od finalnych danych o PKB Niemiec (8). Następnie przejdziemy do analizy biuletynu statystycznego GUS-u (10), w którym znajdziemy m.in. dane o stopie bezrobocia w styczniu. Natomiast o 11 Eurostat przedstawi dane o inflacji konsumenckiej. Analogiczny raport o 14.30 nadejdzie z Kanady. Tydzień zamknie publikacja raportu Rezerwy Federalnej na temat polityki monetarnej (17). Wyniki opublikuje Quercus. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu