Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 25-02-2018, 22:00

Kalendarium inwestora

Poniedziałek

Poniedziałkowe kalendarium makroekonomiczne jest niemal puste. Po południu warto jedynie rzucić okiem na dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA (16) oraz na indeks Fedu z Dallas (16.30). Wyniki przedstawią Bank Millennium i Emperia.

Wtorek

Przedostatni dzień lutego zainauguruje przegląd sytuacji na węgierskim rynku pracy (9). O 10 Europejski Bank Centralny przedstawi dane dotyczące podaży pieniądza oraz dynamiki kredytu w strefie euro. O 14 wrócimy nad Balaton, aby zapoznać się z decyzją tamtejszego banku centralnego w sprawie stóp procentowych (oczekiwania — bez zmian). O tej samej porze w Niemczech pojawią się wstępne dane o inflacji konsumenckiej w lutym. Popołudnie zdominują Amerykanie. Na pierwszy ogień pójdą dane o zamówieniach na dobra trwałe (14.30) oraz saldo obrotów towarowych (14.30). O 15 przekonamy się, o ile podrożały nieruchomości w największych metropoliach Stanów Zjednoczonych. Dzień zamkną trzy indeksy: cen nieruchomości FHFA (15), nastrojów konsumentów Conference Board (16) oraz Fedu z Richmond (16). Wyniki opublikują Pekao, Play, Monnari i Apator.

Środa

Sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa w Japonii (0.50) będą pierwszymi danymi, które nadejdą w środę. W sąsiednich Chinach opublikowane zostaną natomiast odczyty „oficjalnych” indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług (2). W Europie w centrum uwagi znajdą się nastroje niemieckich konsumentów (8) oraz dynamika PKB Danii i Finlandii (8). Z Francji natomiast nadejdą dane o inflacji (8.45) oraz finalny odczyt PKB za ubiegły kwartał (8.45). O tempie wzrostu gospodarczego o 9.30 poinformują także statystycy ze Szwecji, zaś o 9.55 poznamy sytuację na niemieckim rynku pracy. Z naszego punktu widzenia najistotniejszym punktem dnia będzie godz. 10, kiedy GUS przedstawi finalne wyliczenia dotyczące dynamiki PKB w czwartym kwartale. Wynik głównego wskaźnika znamy już od walentynek, teraz ekonomiści będą się wczytywać w strukturę wzrostu polskiego PKB. O 11 Eurostat przedstawi szacunkowe dane o inflacji w strefie euro. O 14.30 natomiast ze Stanów Zjednoczonych nadejdą dane o PKB w czwartym kwartale 2017 r. O 16 wszystkie oczy skierowane zostaną na Jerome’a Powella. Świeżo upieczony przewodniczący Rezerwy Federalnej zadebiutuje na posiedzeniu komisji Izby Reprezentantów. Wyniki opublikują Eurocash, mBank, Budimex i GPW.

Czwartek

Marzec rozpocznie się od tradycyjnego przeglądu indeksów PMI dla sektorów przemysłowych czołowych gospodarek. Te z Polski opublikowane zostaną o godz. 9. Również w czwartek poznamy dane o dynamice PKB w Szwajcarii (7.45), stopie bezrobocia w UE i poszczególnych państwach członkowskich (10), a także raport o dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30). W największej gospodarce świata opublikowany zostanie także indeks ISM dla przemysłu (16). Wyniki opublikują Amica, Comarch i Famur.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie paczkę danych z Japonii, w której znajdziemy informacje o stopie bezrobocia (0.30), wydatkach gospodarstw domowych (0.30) oraz inflacji bazowej (0.30). W Europie najważniejsze będą finalne publikacje dotyczące dynamiki PKB w Hiszpanii (9), Czechach (9) i we Włoszech (10). Ostatni makroekonomiczny akcent tygodnia stanowić będzie publikacja danych o wzroście gospodarczym w Kanadzie (14.30).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu