Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 22-04-2018, 22:00

Poniedziałek

W centrum uwagi znajdą się wstępne odczyty indeksów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych głównych gospodarek świata. Pod lupę trafią Japonia (2.30), Francja (9), Niemcy (9.30), strefa euro (10) i Stany Zjednoczone (15.45). Z polskiego punktu widzenia arcyciekawie zapowiadają się dane o sprzedaży detalicznej w marcu (10), a więc pierwszym miesiącu obowiązywania ustawy ograniczającej handel w niedziele. W poniedziałek odbędzie się WZA Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Z opublikowanych projektów uchwał warszawskiej giełdy wynika, że akcjonariusze zajmą się m.in. zmianami w zarządzie i radzie nadzorczej.

Wtorek

Dzień rozpocznie kwartalny raport o inflacji w Australii (3.30). O godz. 8 w Szwajcarii opublikowane zostaną dane o handlu zagranicznym. O 10 warto zwrócić uwagę na niemiecki indeks Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców. Jego wskazania będą zestawiane z ostatnim, zaskakującym odczytem indeksu ZEW. O 14 Narodowy Bank Polski poda dane o podaży pieniądza. O tej samej porze Węgierski Bank Narodowy podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych. Popołudnie zdominują dane z amerykańskiego rynku nieruchomości — indeks cen domów S&P/Case-Shiller (15), indeks cen nieruchomości FHFA (15) i dane o sprzedaży nowych domów (16). Wyniki przedstawią m.in. BZ WBK, ING Bank Śląski, Millennium, Emperia i Monnari.

Środa

O godz. 10 GUS opublikuje biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. dane o stopie bezrobocia w ubiegłym miesiącu. Ze wstępnych wskazań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że marcowe bezrobocie rejestrowe wyniosło 6,6 proc. O 13 o stopach procentowych decydował będzie turecki bank centralny — wydarzenie to rozpatrywać należy w kontekście ostatniego osłabienia liry oraz kontrowersyjnych wypowiedzi prezydenta Recepa Erdogana. Wyniki opublikuje m.in. Orange Polska.

Czwartek

Czwartek rozpoczniemy od danych o dynamice PKB Korei Południowej. To o tyle ciekawe, że kraj ten znalazł się ostatnio na krawędzi recesji. W Europie dzień zacznie się od zbadania nastrojów panujących wśród niemieckich konsumentów (8) oraz danych z hiszpańskiego rynku pracy (9), na którym liczba bezrobotnych sukcesywnie maleje. O 9.30 decyzję w sprawie stóp procentowych podejmował będzie szwedzki Riksbank. Znacznie więcej monetarnych emocji wywołają jednak sygnały płynące z Europejskiego Banku Centralnego. Mówiąc ściślej, nie chodzi o samą treść komunikatu po posiedzeniu Rady Prezesów (13.45), lecz o to, co na konferencji prasowej powie prezes Mario Draghi (14.30). W amerykańskiej paczce danych znajdziemy zamówienia na dobra trwałe (14.30), saldo obrotów towarowych (14.30) i wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14.30). Wyniki opublikują m.in. Kruk, Orlen, Benefit i Dom Development.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia zainauguruje ogłoszenie decyzji Banku Japonii w sprawie dalszego kierunku prowadzenia polityki monetarnej. Ponadto z Kraju Kwitnącej Wiśni nadejdą dane o stopie bezrobocia (1.30), produkcji przemysłowej (1.30) i sprzedaży detalicznej (1.50). Dalszą część dnia zdominują wstępne wyliczenia dynamiki PKB w trzech dużych gospodarkach: Francji (7.30), Wielkiej Brytanii (10.30) oraz Stanach Zjednoczonych (14.30). Dodatkowo będziemy mogli zapoznać się z indeksami koniunktury gospodarczej w strefie euro (11) oraz z protokołem z ostatniego posiedzenia RPP (14). Wyniki przedstawią Lotos, Budimex i GPW. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu