Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 06-05-2018, 22:00

W nowym tygodniu ważne dane makroekonomiczne z Polski i świata pozwolą nam zapomnieć o majówce. Emocji dostarczyć może także rozkręcający się sezon wyników na GPW.

Poniedziałek

Tydzień rozpoczniemy od danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle (godz. 8). O 9.15 w Szwajcarii pojawi się raport o inflacji konsumenckiej, zaś trzy kwadranse później opublikowany zostanie odczyt indeksu Sentix (10), obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro. W trakcie dnia decyzję w sprawie procentowych podjąć ma Narodowy Bank Rumunii — analitycy prognozują kolejną podwyżkę, do poziomu 2,5 proc. Siódmy dzień miesiąca tradycyjnie przyniesie także dane o rezerwach walutowych — NBP swój komunikat wyda o 14. Wyniki opublikuje Altus TFI.

Wtorek

Nad ranem czasu polskiego poznamy dane o chińskiej wymianie handlowej w kwietniu. W Japonii natomiast w centrum uwagi znajdą się wydatki gospodarstw domowych (1.30). O 7.45 zapoznamy się z kondycją szwajcarskiego rynku pracy, zaś o 8 z Niemiec napłyną dane o imporcie i eksporcie oraz produkcji przemysłowej.

Środa

Środowy poranek przyniesie wiele raportów o inflacji CPI, m.in. w Norwegii (8), na Węgrzech (9) oraz w Szwecji (9) i na Litwie (10). Równolegle z Francji (8.45) i Hiszpanii (9) nadejdą dane o produkcji przemysłowej. Za oceanem w centrum uwagi znajdzie się amerykańska inflacja PPI (14.30) oraz zmiana zapasów paliw (16.30). Wyniki przedstawią ING i UniCredit.

Czwartek

Inflacyjny przegląd będziemy kontynuować za sprawą danych z Chin (3.30) i Czech (9). Nasi południowi sąsiedzi przedstawią także nowe dane o stopie bezrobocia (9). O 10.30 uwaga przeniesie się na Wielką Brytanię, a to za sprawą danych o produkcji przemysłowej. Znacznie ciekawiej będzie jednak o 13, kiedy decyzję w sprawie stóp procentowych ogłosi Bank Anglii. Analitycy spodziewają się, że brytyjski bank centralny dokona kolejnej podwyżki, z 0,5 proc. do 0,75 proc. O 14.30 wszystkie oczy zwrócone będą na raport o amerykańskiej inflacji, którym towarzyszyć będzie informacja o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Wyniki przedstawią Alior, Cyfrowy Polsat, Energa, Azoty, mBank, Pekao i 11bit.

Piątek

O wzroście cen dóbr i usług konsumpcyjnych poinformują statystycy z Danii (8) i Hiszpanii (9). Wyniki opublikują m.in. Eurocash, Bioton, Bloober i Serinus.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu