Tym będą żyły rynki

Michał Żuławiński, Bankier.pl
opublikowano: 03-06-2018, 22:00

Poniedziałek

Nowy tydzień zaczniemy oczywiście od monitorowania gorącej sytuacji we Włoszech. Wiele wskazuje na to, że — niezależnie od scenariusza, który się zmaterializuje — Italia będzie głównym ekonomicznym bohaterem nie tylko tygodnia, ale może także kolejnych miesięcy. Problemy dojrzałej gospodarki włoskiej nieco odwróciły wzrok inwestorów od kłopotów rynków wschodzących. Już o 9 przypomnieć może o sobie Turcja, a to za sprawą publikacji danych o inflacji CPI, które mogą mieć wpływ na kurs liry. O 10 poznamy najnowszy odczyt indeksu Sentix, który obrazuje nastroje wśród inwestorów w strefie euro.

Ponadto o 11 poznamy dynamikę PKB Grecji, o której ponownie może być głośno, jeżeli faktycznie nadejdzie nowa fala eurokryzysu. O tej samej porze Eurostat przedstawi dane o inflacji producenckiej. Natomiast w Stanach Zjednoczonych w centrum uwagi znajdą się dane o zamówieniach na dobra trwałe (16).

Wtorek

Wtorek upłynie pod znakiem publikacji indeksów PMI dla sektorów usługowych poszczególnych gospodarekW trakcie dnia warto zwrócić uwagę także na szczegółową kompozycję PKB Węgier (9), oraz na dane o sprzedaży detalicznej w państwach naszego regionu (Węgry, Czechy, Słowacja — o 9). O 11 dane z europejskich sklepów podsumuje Eurostat.

Środa

Dzień zaczniemy od danych o dynamice PKB Australii (3.30), czyli kraju, który notuje najdłuższą w najnowszej historii passę bez recesji. W Europie uwaga inwestorów skupi się na inflacji w Szwajcarii (9.15), której poziom jest istotny dla tamtejszego banku centralnego. Około 13 spodziewać możemy się decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po raz ostatni stopy w Polsce ruszono ponad 3 lata temu, a perspektywa ich zmian to wciąż melodia odległej przyszłości. Tym niemniej, jak zwykle warto będzie posłuchać, co na konferencji prasowej (16) powiedzą prezes Adam Glapiński oraz dwaj inni członkowie RPP. O 14.30 w Stanach Zjednoczonych pojawią się dane o kwietniowym handlu zagranicznym, które oczywiście komentowane będą w kontekście amerykańskich sankcji i wojny handlowej.

Czwartek

O poranku ponownie zajmiemy się Szwajcarią — tym razem za sprawą danych z rynku pracy (7.45). O 8 warto zajrzeć do szczegółowych danych o dynamice PKB Rumunii w pierwszym kwartale (pierwszy odczyt pokazał tylko 4 proc.). O 11 Eurostat przedstawi szerszy raport o wzroście gospodarczymw państwach strefy euro i całej UE. O 13 ponownie warto zwrócić uwagę na Turcję, a to za sprawą decyzji w sprawie stóp procentowych.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia zaczniemy od informacji o handlu zagranicznym Chin. W sąsiedniej Japonii na pierwszy plan wyjdą finalne dane o dynamice PKB (1.50). W Europie najważniejsze będą dane z Niemiec: produkcja przemysłowa (8) i handel zagraniczny (8). Ponadto polscy inwestorzy i ekonomiści mogą zwrócić uwagę na raporty o węgierskiej inflacji (9) oraz czeskiej stopie bezrobocia (9). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tym będą żyły rynki