Czytasz dzięki

Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 17-06-2018, 22:00

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od danych o japońskim handlu zagranicznym (1.50). Z krajowego punktu widzenia znacznie istotniejsza będzie godz. 10, kiedy GUS przedstawi dane o majowym przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Natomiast o 16 w Stanach Zjednoczonych pojawi się indeks NAHB. W poniedziałek rozpocznie się także doroczne forum Europejskiego Banku Centralnego. Do portugalskiej Sintry zjadą przedstawiciele czołowych banków centralnych, a najwięcej uwagi przyciągnie oczywiście osoba gospodarza Mario Draghiego (szczególnie uwzględniając jego ostatnie wypowiedzi). W poniedziałek Włoch zabierze głos o 19.30. Mundial: Szwecja — Korea Południowa (14), Belgia — Panama (17), Tunezja —Anglia (20).

Wtorek

Dzień po pierwszym meczu szwedzkich piłkarzy na mundialu, tamtejsi statystycy przedstawią raport z rynku pracy (9.30). Odliczanie do 17 i pojedynku Polski z Senegalem umili nam publikacja GUS-u dotycząca produkcji przemysłowej (10). O tej samej porze przemawiać ponownie będzie Mario Draghi z EBC. Za oceanem, gdzie mundial nie wywołuje zbiorowego szaleństwa (tym bardziej, że kadra USA nie awansowała), w centrum uwagi znajdą się pozwolenia na budowę domów i ich rozpoczęte budowy (14.30) oraz tygodniowa informacja o zmianie zapasów paliw (22.40). Mundial: Kolumbia — Japonia (14), Polska — Senegal (17), Rosja — Egipt (20).

Środa

O 1.50 poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Banku Japonii. W Polsce doczekamy się informacji GUS-u o koniunkturze konsumenckiej (10). O 15.30 na forum EBC rozpocznie się debata, w której udział wezmą Mario Draghi z EBC, Jerome Powell z Fedu, Haruhiko Kuroda z Banku Japonii oraz Philip Lowe z Banku Rezerw Australii. W USA, podobnie jak dzień wcześniej, inwestorzy wpatrywać będą się w dane z rynku

nieruchomości (16) oraz paliw (16.30). Mundial: Portugalia — Maroko (14), Urugwaj — Arabia Saudyjska (17), Iran — Hiszpania (20).

Czwartek

Dzień zaczniemy od informacji o dynamice PKB Nowej Zelandii (0.45), jednego z ostatnich rozwiniętych krajów, który do tej pory nie przedstawił danych o wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale. O 8 poznamy bilans handlowy Szwajcarii, zaś o 9.30 decyzję w sprawie polityki monetarnej podejmie tamtejszy bank centralny. O stopach procentowych decydować będzie się także w Norwegii (10) oraz Wielkiej Brytanii (13). Natomiast o 14 z NBP nadejdzie protokół z posiedzenia RPP. O 10 nasze pole widzenia zostanie wzbogacone o kolejne dane z polskiej gospodarki — tym razem będzie to raport o sprzedaży detalicznej, który analizowany będzie w kontekście ograniczeń w handlu w niedzielę. W Stanach Zjednoczonych do inwestorów trafią indeksy Fedu z Filadelfii (14.30), cen nieruchomościFHFA (15) oraz wskaźników wyprzedzających Conference Board (16). Mundial: Dania — Australia (14), Francja — Peru (17), Argentyna — Chorwacja (20).

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia zaczniemy od podwójnego uderzenia z Japonii, na które złożą się inflacja konsumencka (1.30) oraz indeks PMI dla sektora przemysłowego (2.30). Wstępne odczyty indeksów PMI pojawią się także we Francji (8.45), Niemczech (9.30), strefie euro (10.00) oraz USA (15.45). Ponadto w europejskim kalendarzu znajdą się też finalne odczyty dynamiki PKB w Holandii (6.30) oraz Francji (8.45). O 10 poznamy wskaźnik koniunktury gospodarczej przygotowywany przez GUS, zaś o 14 NBP poda dane o podaży pieniądza. Mundial: Brazylia — Kostaryka (14), Nigeria — Islandia (17), Serbia — Szwajcaria (20). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane