Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 23-09-2018, 22:00

W kalendarium makroekonomicznym znajdziemy nieliczne godne uwagi pozycje.

Poniedziałek

W kalendarium makroekonomicznym znajdziemy nieliczne godne uwagi pozycje. Do ich grona zaliczyć można niemiecki indeks instytutu Ifo (10), dane NBP o podaży pieniądza (14) oraz indeks Fed z Dallas (16.30). Warto dodać, że w Chinach i Japonii poniedziałek jest dniem wolnym od pracy, przez co handel na tamtejszych giełdach nie będzie się odbywał. Wyniki publikuje Playway.

Wtorek

O 10 GUS opublikuje podsumowujący miesiąc biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. finalny odczyt stopy bezrobocia rejestrowego. Po południu najciekawiej może być w USA, gdzie pojawią się dane o cenach nieruchomości w metropoliach (15), indeks cen nieruchomości FHFA (15) oraz indeks Fed z Richmond (16).

Środa

O 8 poznamy kondycję norweskiego rynku pracy, a o 8.45 nastroje francuskich konsumentów. O 13 decyzję w sprawie stóp procentowych podejmować będzie Narodowy Bank Czech (13). Najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20). Zdaniem analityków, gremium decydujące o polityce monetarnej Rezerwy Federalnej postanowi podnieść stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. do poziomu 2-2,25 proc. O 20.30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego Jerome’a Powella, a także zaprezentowane zostaną najnowsze projekty makroekonomiczne członków FOMC.

Czwartek

Na pierwszy ogień pójdą nastroje niemieckich konsumentów (8). O 10 Eurostat przedstawi dane o podaży pieniądza i dynamice kredytu. Godzinę później Komisja Europejska podsumuje koniunkturę gospodarczą. O 14 przyjrzymy się wstępnym danym o inflacji w Niemczech. Pół godziny później poznamy ostateczne dane o amerykańskim wzroście gospodarczym – poprzedni, wstępny raport mówił o annualizowanym tempie 4,2 proc. Wśród danych, które także nadejdą z USA, znajdziemy: zamówienia na dobra trwałe (14.30), wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (14.30) oraz indeks podpisanych umów kupna domów (16.00). Wyniki opublikują m.in. Getin Noble, Bioton, Próchnik, Qumak.

Piątek

Ostatni roboczy dzień miesiąca zaczniemy od rozpakowania paczki z Japonii, w której znajdziemy: stopę bezrobocia (1.30), inflację bazową w regionie Tokio (1.30), produkcję przemysłową (1.50) i sprzedaż detaliczną (1.50). W Chinach pojawi się finalna wartość indeksu PMI dla sektora przemysłowego (3.45). W Europie dzień zaczniemy od inflacji we Francji (8.45) i Hiszpanii (9).Również o 09.00 Hiszpanie poinformują o dynamice swojego PKB, zaś o 9.55 Niemcy pochwalą się kondycją swojego rynku pracy. Do inflacji powrócimy o 11, kiedy szacunkowe dane za wrzesień przedstawi Eurostat. Ostatni makroekonomiczny akcent tygodnia stanowić będą informacje o dochodach i wydatkach Amerykanów (14.30) i raport Uniwersytetu Michigan (16). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy