Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 09-12-2018, 22:00

Drugi tydzień grudnia na rynkach finansowych zdominowany będzie przez głosowanie w sprawie brexitu. Inwestorzy otrzymają także kolejną porcję danych, również z Polski.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od informacji dotyczących dynamiki PKB w Japonii (0.50). Analogiczne dane o 8 nadejdą z Turcji. O poranku przyjrzymy się także dynamice niemieckiego handlu zagranicznego (8), inflacji oraz kondycji rynku pracy w Czechach (9) oraz brytyjskiej produkcji przemysłowej (10.30). Również o 10.30 opublikowany zostanie indeks Sentix, obrazujący nastroje wśród inwestorów w strefie euro.

Wtorek

Przed południem sprawdzimy, w jakim tempie rosną ceny konsumenckie w Rumunii (8) i na Węgrzech (9). O 10.30 przekonamy się, jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Wielkiej Brytanii, zaś o 11 w centrum uwagi znajdzie się niemiecki indeks ZEW.

Środa

Rozpoczniemy od danych o zamówieniach na sprzęt w Japonii (0.50). Następne w kolejce będą raporty o produkcji przemysłowej w Rumunii (8) i na Węgrzech (9). O 11 przemysłowe podsumowanie sytuacji w UE przedstawi Eurostat. Wcześniej sprawdzimy jeszcze wysokość inflacji w Szwecji (9.30). Wzrost cen będzie także tematem najważniejszego raportu, który po południu nadejdzie z USA (14.30).

Czwartek

Inflacyjny przegląd kontynuować będziemy za sprawą danych z Niemiec (8) i Francji (8.45). O 9.30 Szwajcarski Bank Narodowy podejmie ostatnią w tym roku decyzję w sprawie stóp procentowych. Następnie o polityce monetarnej decydować będą także banki centralne Norwegii (10) oraz Turcji (12). O 13.45 wszystkie oczy zwrócone będą na Europejski Bank Centralny — poza komunikatem w sprawie dalszego kształtu polityki monetarnej, inwestorzy poznają nowe prognozy makroekonomiczne, które na konferencji prasowej przedstawi Mario Draghi (14.30).

Piątek

Ostatni dzień tygodnia rozpocznie się od danych z Dalekiego Wschodu. Zarówno w przypadku Chin (3), jak i Japonii (5.30) inwestorzy zapoznają się z raportami o produkcji przemysłowej. Z Państwa Środka dodatkowo napłyną dane o sprzedaży detalicznej i inwestycjach (3), zaś z Kraju Kwitnącej Wiśni przemysłowy i usługowy indeks Tankan (0.50). W Europie przed południem poznamy finalne wyliczenia dotyczące inflacji w Hiszpanii (9), Polsce (10) i we Włoszech (11). Przypomnijmy, że według wstępnych szacunków GUS, listopadowa inflacja w naszym kraju była najniższa od niemal dwóch lat. W centrum uwagi znajdą się także wstępne indeksy PMI dla Francji (9.15), Niemczech (9) i strefie euro (11). W piątkowym zestawie danych z USA znajdziemy sprzedaż detaliczną (14.30), przemysłowy PMI (14.30) oraz produkcję przemysłową (15.15). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu