Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 20-01-2019, 22:00

Ostatni pełny tydzień stycznia na rynkach finansowych przyniesie szczyt w Davos i kilka istotnych raportów z gospodarek. Na GPW rozpocznie się sezon wyników za ubiegły kwartał i rok.

Poniedziałek

Tydzień rozpocznie się dosyć leniwie, ponieważ ze względu na przypadający w poniedziałek Dzień Martina Luthera Kinga na amerykańskich giełdach nie uświadczymy handlu. W kalendarium makroekonomicznym znajdziemy natomiast sporo danych z Chin: produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną, inwestycje w aglomeracjach oraz przede wszystkim produkt krajowy brutto. Wszystkie raporty ujrzą światło dzienne o 3. Do 21 stycznia Theresa May ma przedstawić parlamentowi dalszy plan działania po tym, jak jej pomysł na brexit został jednoznacznie odrzucony przez Izbę Gmin.

Wtorek

Wtorek to również początek szczytu ekonomicznego w Davos. Impreza, na której ze względu na „zamknięcie rządu” zabraknie amerykańskiej delegacji, potrwa do piątku. Warto też pamiętać, że ze względu na sytuację w Stanach Zjednoczonych, nie pojawią się niektóre dane makroekonomiczne przygotowywane przez ośrodki administracji publicznej. Swój udział w Davos zapowiedzieli natomiast m.in.: Shinzo Abe, Angela Merkel, Jair Bolsonaro, Wang Qishan, Antonio Guterres, Christine Lagarde czy Jens Stoltenberg. O 9 sprawdzimy tempo wzrostu wynagrodzeń na Węgrzech. Godzinę później GUS przedstawi dane o sprzedaży detalicznej w grudniu. W Europie na pierwszy plan wybiją się dane z brytyjskiego rynku pracy (10.30) oraz niemiecki indeks ZEW (11).

Środa

Nad ranem czasu polskiego powinniśmy poznać pierwszą w tym roku decyzję Banku Japonii ws. polityki monetarnej. Wcześniej, bo o 0.50 pojawi się raport o handlu zagranicznym Kraju Kwitnącej Wiśni. O 10 poznamy dane GUS o koniunkturze konsumenckiej w Polsce. Godz. 14 to z kolei moment publikacji przez NBP danych o podaży pieniądza.

Czwartek

Przed południem wszystkie oczy zwrócone będą na wstępne odczyty indeksów PMI dla czołowych gospodarek — już poprzednie wyniki tego wskaźnika wyprzedzającego pokazały bowiem, że możemy szykować się do wyraźnego spowolnienia. Przegląd PMI obejmie kolejno Japonię (1.30), Francję (9.15), Niemcy (9.30), strefę euro (10) oraz USA (15.45). Przed rozpoczęciem sesji na GPW inwestorzy będą mogli zapoznać się z raportem rocznym PKN Orlen. Płocki koncern tym samym zainauguruje sezon wyników za czwarty kwartał i cały 2018 r. O 10 GUS opublikuje biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. wysokość stopy bezrobocia rejestrowanego. O tej samej porze decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Norgesbank. Dla rynków ważniejsza będzie jednak decyzja Europejskiego Banku Centralnego (13.45), a szczególnie to, co na konferencji prasowej powie prezes Mario Draghi (14.30).

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia i zarazem koniec szczytu w Davos przyniesie odczyt niemieckiego indeksu Ifo (10), który zobrazuje nastroje panujące wśród tamtejszych przedsiębiorców.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy