Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 03-02-2019, 22:00

W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdą się zarówno bieżące, jak też zaległe dane makroekonomiczne, których publikację uniemożliwiło zamknięcie rządu w Stanach Zjednoczonych. Na Wall Street będzie trwał sezon wyników.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od danych o wciąż wysokiej inflacji w Turcji (8). O 10.30 opublikowany zostanie indeks Sentix (10.30), obrazujący nastroje inwestorów w strefie euro. O 16 natomiast zapoznamy się z amerykańskimi danymi o zamówieniach (16). W związku z obchodami Nowego Roku, przez cały tydzień giełdy w Chinach będą zamknięte.

Z tego samego powodu nie pojawią się żadne dane makroekonomiczne z Państwa Środka. Wyniki przedstawi Alphabet (Google).

Wtorek

We wtorek czeka na nas sporo danych o sprzedaży detalicznej — raporty publikowane o 9 dotyczyć będą państw naszego regionu (Węgry, Czechy, Słowacja), zaś o 11 poznamy informacje dla strefy euro. W trakcie dnia publikowane będą także usługowe indeksy PMI dla poszczególnych gospodarek. Do przeglądu staną m.in. Japonia (1.30), Rosja (7), Hiszpania (9.15), Włochy (9.45), Francja (9.50), Niemcy (9.55), strefa euro (10), Wielka Brytania (10.30) i USA (15.45). Za oceanem pojawi się także analogiczny indeks ISM (16) dla sektora usług. Wyniki przedstawią: Bank Millennium, Walt Disney, Electronic Arts.

Środa

Dzień rozpocznie się od kolejnych danych z Niemiec, tym razem w postaci raportu o zamówieniach w przemyśle (8). Około 13 spodziewać możemy się decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po raz ostatni stopy w Polsce zmieniono blisko 4 lata temu, a perspektywa ich podniesienia to wciąż melodia odległej przyszłości. Tym niemniej jak zwykle warto będzie posłuchać, co na konferencji prasowej (16) powiedzą prezes Adam Glapiński oraz dwaj inni członkowie RP. Poprzednia konferencja była dosyć burzliwa. Po południu Amerykanie przedstawią opóźnione informacje o dynamice PKB w czwartym kwartale oraz o handlu zagranicznym w grudniu (14.30), które pozwolą podsumować cały ubiegły rok.

Czwartek

Na śniadanie ponownie otrzymamy dane z Niemiec, w tym wypadku będzie to grudniowa produkcja przemysłowa (8). Analogiczne raporty pojawią się także na Węgrzech (9) i Hiszpanii (9). Po południu oczekiwać będziemy na decyzje banków centralnych Czech, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Ten ostatni przedstawi także kwartalny raport o inflacji. Wyniki opublikuje Twitter.

Piątek

W piątek nie porzucimy „trzydniowej tradycji” i również rozpoczniemy od Niemiec. Będą to istotne z polskiej perspektywy dane o wymianie zagranicznej (8). Również o 8 poznamy dynamikę PKB Norwegii. O 9 w Czechach opublikowany zostanie raport o stopie bezrobocia, która w ostatnich latach jest najniższa w UE.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy