Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 17-02-2019, 22:00

W nowym tygodniu będziemy co chwila przenosić uwagę ze spraw polskich na zagraniczne.

Poniedziałek

Początek tygodnia zapowiada się dość spokojnie. Ze względu na przypadający w poniedziałek Dzień Prezydenta amerykańskie giełdy będą zamknięte, co zapewne przełoży się także na wysokość obrotów na innych parkietach. Ponadto, kalendarium makroekonomiczne na ten dzień jest puste.

Wtorek

O 10 GUS przedstawi dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w styczniu. Rynek pracy będzie także przedmiotem raportów, które o 10.30 napłyną z Wielkiej Brytanii. Pół godziny później poznamy odczyt niemieckiego indeksu ZEW, który zobrazuje nastroje panujące wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Wyniki poda Novaturas.

Środa

Dzień rozpocznie raport o japońskim handlu zagranicznym (0.50). Z polskiego punktu widzenia najważniejsze będą kolejne dane z krajowej gospodarki: o 10 GUS przedstawi informacje o produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz koniunkturze konsumenckiej. O 20 opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Inwestorzy czekają na szczegóły dyskusji, która doprowadziła do zmiany nastawienia Fedu. 20 lutego na głównym rynku zadebiutuje spółka XTPL. Wyniki poda Orange Polska.

Czwartek

W czwartek na pierwszy plan wybiją się wstępne odczyty indeksów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych czołowych gospodarek. Zaczniemy od Japonii (1.30), następnie przyjdzie czas na Francję (9.15), Niemcy (9.30), strefę euro (10) oraz USA (15.45). W cieniu tych doniesień pozostaną wskaźniki inflacji w Niemczech (8), Francji (08.45) i Włoszech (10). O 10 GUS dostarczy kolejną porcję danych z polskiej gospodarki, tym razem w postaci raportu o sprzedaży detalicznej. W paczce danych z USA znajdziemy zamówienia na dobra trwałe (14.30), wnioski o zasiłki dla bezrobotnych (14.30) i indeksy Fed z Filadelfii (14.30) i Conference Board (16). Wyniki przedstawi Orbis.

Piątek

Z Dalekiego Wschodu nadejdą dane o inflacji w Japonii (0.30) oraz cenach nieruchomości w Chinach (2.30). W Europie dzień zainauguruje finalny odczyt dynamiki PKB Niemiec (8). O 11 Eurostat przedstawi zestawienie danych o inflacji dla państw UE. Popołudnie wypełnią przemówienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Wyniki opublikuje Santander Polska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane