Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 24-02-2019, 22:00

W nowym tygodniu liczne dane makroekonomiczne mogą zostać przykryte przez przebieg negocjacji handlowych na linii USA – Chiny. Trzy grosze dorzucić może także przewodniczący Rezerwy Federalnej.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od lektury biuletynu statystycznego GUS, w którym znajdziemy m.in. dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowego (10). Cały tydzień spędzimy natomiast na komentowaniu ostatniego etapu 90-dniowego maratonu negocjacyjnego na linii USA-Chiny. Przypomnijmy, że obie strony dały sobie czas do 1 marca na ustalenie kwestii dotyczących relacji handlowych. Inwestorzy spodziewają się jednak, że okres ten zostanie wydłużony i przed końcem miesiąca ani nie dojdzie do zawarcia ostatecznego porozumienia, ani do zerwania rozmów. Wyniki przedstawi Bank Millennium.

Wtorek

Na początku dnia sprawdzimy, w jakich nastrojach są konsumenci w Niemczech (8) i Francji (8.45). O 15 w centrum uwagi znajdą się ceny nieruchomości w USA — za sprawą indeksów FHFA oraz S&P/Case-Shiller. O 16 szef Fedu Jerome Powell przedstawi przed senacką komisją półroczny raport na temat polityki monetarnej. Wtorek to także dzień posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego. Wyniki opublikuje Bank Pekao.

Środa

O 10 Europejski Bank Centralny przedstawi dane o dynamice kredytu i podaży pieniądza. Godzinę później poznamy raport o koniunkturze gospodarczej w strefie euro. O 16 Jerome Powell ponownie przedstawi raport na temat polityki monetarnej, tym razem w Izbie Reprezentantów. Równolegle na rynek trafią dane o zamówieniach w USA. Wyniki przedstawi mBank.

Czwartek

Ostatni dzień lutego rozpoczniemy danymi z Japonii — produkcją przemysłową i sprzedażą detaliczną (0.50). O godz. 2 światło dzienne ujrzą „państwowe” indeksy PMI dla Chin. W Europie w centrum uwagi znajdą się dane dotyczące PKB. O 7.45 nadejdzie raport ze Szwajcarii, o 8 z Finlandii, o 8.45 z Francji, o 9.30 ze Szwecji, o 10 z Polski. W przypadku naszego kraju poznamy dynamikę poszczególnych komponentów oraz sprawdzimy, czy ogólny odczyt zgodny będzie z poznanym już wcześniej. W czwartkowym kalendarium znajdziemy także raporty o inflacji we Francji (8.45), Hiszpanii (9), Włoszech (11) i Niemczech (14). Za oceanem w centrum uwagi znajdzie się raport o dynamice PKB (14.30), którego publikacja została opóźniona w związku z zamknięciem rządu. Wyniki przedstawią Alior, Eurocash, Kernel, GPW.

Piątek

Marzec zainaugurujemy dniem wypełnionym po brzegi danymi. Na pierwszy ogień pójdzie Japonia, skąd nadejdą informacje o stopie bezrobocia (0.30) oraz indeksie PMI dla przemysłu (1.30). W dalszej części dnia PMI napłyną także z Chin (2.45), Rosji (7), Irlandii (7), Turcji (8), Polski (9), Hiszpanii (9.15), Czech (9.30), Włoch (9.45), Francji (9.50), Niemiec (9.55), strefy euro (10), Wielkiej Brytanii (10.30) i USA (15.45). Zza oceanu napłynie także analogiczny indeks ISM (16). W ramach uzupełniania stanu wiedzy o tempie wzrostu gospodarczego w piątek będzie można zapoznać się z danymi o PKB Węgier (9), Czech (9) i Kanady (14.30). Raporty dotyczące rynku pracy nadejdą natomiast z Niemiec (9.55), Włoch (10) i całej UE (11). Równocześnie Eurostat przedstawi szacunkowe dane o inflacji. Wyniki opublikują Comarch i Monnari.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy