Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 10-03-2019, 22:00

W nowym tygodniu nasili się odliczanie do obowiązującego (przynajmniej na razie) dnia brexitu. Nie zabraknie też danych z gospodarek oraz wyników spółek.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (8). Równocześnie przekonamy się, w jakim tempie rósł PKB Turcji w czwartym kwartale. O 9 NBP przedstawi najnowsze prognozy makroekonomiczne. Cząstkowe informacje, które poznaliśmy już w trakcie konferencji po ostatnim posiedzeniu RPP, wskazują, że bank centralny spodziewa się niższej inflacji oraz wyższego tempa wzrostu PKB. O 13.30 w USA pojawi się raport o sprzedaży detalicznej. Ważna uwaga — Amerykanie przestawią wskazówki zegarów już w najbliższy weekend, toteż aż do końca marca dane zza oceanu napływać będą godzinę wcześniej niż zwykle.

Wtorek

Wtorek to dzień z inflacją. Raporty o dynamice cen nadejdą z Rumunii (8), Szwecji (9) i USA (13.30). O 10.30 poznamy również wyliczenia dotyczące dynamiki brytyjskiego PKB. Politycznym wydarzeniem dnia będzie głosowanie w sprawie brexitu, o ile oczywiście znów nie zostanie przesunięte. Jeżeli plan premier Theresy May nie uzyska poparcia, to dzień później głosowany będzie projekt wyjścia z UE bez umowy. Jeżeli i ta propozycja skończy się fiaskiem, w kolejnym dniu Izba Gmin pochyli się nad zmianą terminu wyjścia z UE z nadchodzącego wielkimi krokami 29 marca. Po południu spodziewać możemy się komunikatu z posiedzenia KNF. Wyniki opublikuje Lotos.

Środa

Przed południem będziemy mogli zapoznać się z dynamiką produkcji przemysłowej w Rumunii (8), na Węgrzech (9) oraz w całej strefie euro (11). W USA w centrum uwagi znajdą się zamówienia na dobra trwałe oraz inflacja PPI (13.30). Wieczorem w Warszawie odbędzie się gala rankingu Giełdowa Spółka Roku 2018, w trakcie której poznamy m.in. zwycięzcę głoszenie zwycięzcy plebiscytu Mistrz GPW 2018. Wyniki opublikuje PZU.

Czwartek

Dzień zainaugurują dane z Chin — produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna oraz inwestycje w aglomeracjach miejskich (4). W Europie pierwsze skrzypce ponownie odgrywać będzie inflacja. Dane na jej temat nadejdą z Niemiec (8), Francji (8.45), Słowacji (9) i Irlandii (12). W ostatnim z tych krajów równocześnie opublikowane zostaną także dane o PKB i PNB. Wyniki przedstawią: CCC, Energa, JSW, KGHM, PGNiG, BOŚ, Dino Polska.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia przywitamy decyzją Banku Japonii w sprawie polityki monetarnej oraz indeksem cen nieruchomości w Chinach (9). O 10 GUS przedstawi dane o inflacji CPI w Polsce. Marcowe raporty tradycyjnie zawierają obwieszczenie o zmianach w koszykach inflacyjnych. O 11 dane o dynamice cen dóbr i usług konsumpcyjnych poda także Eurostat. W paczce danych z USA znajdziemy indeks NY Empire State (13.30), produkcję przemysłową (14.15), indeks uniwersytetu Michigan (15) oraz napływ kapitałów długoterminowych (21). Po sesji 15 marca zostanie przeprowadzona roczna rewizja indeksów, w wyniku której spółki Dino Polska i Play zastąpią Energę i Eurocash w indeksie WIG20. Spółki Getin Holding i VRG (dawniej Vistula) wejdą do mWIG40.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy