Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 17-03-2019, 22:00

W nadchodzącym tygodniu znów skupimy się na danych z polskiej gospodarki. W skali świata najważniejsze będą Brexit oraz decyzja Rezerwy Federalnej.

Poniedziałek

Tydzień rozpoczniemy od danych o handlu zagranicznym (0.50) i produkcji przemysłowej Japonii (5.30). Wymiana handlowa będzie też przedmiotem raportu, który o 11 przedstawi Eurostat. O 14 NBP przedstawi dane o inflacji bazowej. Wyniki: Eurocash.

Wtorek

O 10 poznamy wysokość przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w polskich przedsiębiorstwach zatrudniających ponad dziewięć osób. Pół godziny później dane z rynku pracy opublikuje także brytyjski urząd statystyczny. 11 to z kolei godzina przedstawienia najnowszego odczytu niemieckiego indeksu ZEW, który bada nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. W USA w centrum uwagi znajdą się rozpoczęte budowy i pozwolenia na budowę domów (13.30) oraz zamówienia na dobra trwałe (15). Wyniki: FedEx, Vistula, Wawel.

Środa

Kontynuując przegląd danych z polskiej gospodarki, w środę zatrzymamy się przy produkcji przemysłowej (10) oraz koniunkturze konsumenckiej (10). O 10.30 przekonamy się, jaka inflacja panuje w Wielkiej Brytanii. Najważniejszym momentem dnia będzie 19, kiedy poznamy decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych.

Po ostatnich zawirowaniach analitycy nie sądzą, aby Fed podniósł stopy, jednak bardzo ważne będzie to, co inwestorzy zobaczą w projekcjach członków FOMC (19) oraz usłyszą z ust przewodniczącego Jerome’a Powella (19.30). Dzień zamkną dane o PKB Nowej Zelandii (22.45). Do 20 marca Izba Gmin ma ponownie głosować nad umową brexitową (głosowanie może odbyć się wcześniej). Jeśli parlament po raz trzeci odrzuci umowę wynegocjowaną przez rząd, to premier May będzie wnosić o dłuższe przesunięcie w czasie daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Wyniki: BMW.

Czwartek

O 9.30 pierwszy w tym roku komunikat o polityce monetarnej przedstawi Szwajcarski Bank Narodowy. Pół godziny później uwaga znów skupi się na Polsce, a to za sprawą raportu GUS o sprzedaży detalicznej. Analogiczne dane o 10.30 napłyną z Wielkiej Brytanii, gdzie dodatkowo o 13 zapadnie decyzja Banku Anglii. Wyniki: Cyfrowy Polsat, Enea, GTC, PKN Orlen, PKP Cargo, Bogdanka, Echo, Brand24, NextBike, Platige Image, TS Games.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia zainaugurują dane z Japonii: inflacja konsumencka (0.30) oraz indeks PMI dla przemysłu (1.30). Wstępne odczyty indeksów autorstwa IHS Markit towarzyszyć nam będą też przez resztę dnia — pod lupę trafią Francja (9.15), Niemcy (9.30), strefa euro (10) oraz USA (14.45). Wyniki: CI Games, Handlowy, Neuca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu