Czytasz dzięki

Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 16-06-2019, 22:00

O godz. 14 NBP przedstawi dane o inflacji bazowej w maju.

Poniedziałek

Analitycy spodziewają się, że inflacja bez cen żywności i energii wyniesie 1,6 proc. wobec 1,7 proc. w kwietniu. Po południ w USA opublikowane zostaną: indeks NY Empire State (14), indeks rynku nieruchomości NAHB (16) oraz dane o napływie kapitałów (22). W portugalskiej Sintrze rozpocznie się doroczne trzydniowe forum Europejskiego Banku Centralnego.

Wtorek

Dzień rozpoczniemy od informacji z chińskiego rynku nieruchomości (3.30). W Europie w centrum uwagi znajdą się dane o inflacji prezentowane przez Eurostat (11). Równolegle w Niemczech opublikowany zostanie indeks ZEW (11). Amerykanie ponownie skoncentrują się na nieruchomościach za sprawą raportów o rozpoczętych budowach i wydanych pozwoleniach na budowę domów (14.30).

Środa

Najważniejszy moment dnia i tygodnia to godz. 20. Wtedy poznamy komunikat po posiedzeniu decyzyjnym Federalnego Komitetu Otwartego Rynku wzbogacony o projekcje makroekonomiczne członków gremium decydujących o polityce monetarnej amerykańskiego banku centralnego. O 20.30 głos publicznie zabierze przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell. Analitycy są zdania, że Fed obniży stopy dopiero w lipcu, lecz wszystkie nowe sygnały z amerykańskiego banku centralnego mogą solidnie zachwiać rynkami.

Czwartek

W Boże Ciało (dzień wolny od handlu na GPW) o stopach procentowych decydować będzie również Bank Japonii. O 9.30 w jego ślady pójdzie bank centralny Norwegii, zaś o 13 Bank Anglii. Nieco wcześniej z Wysp nadejdą dane o sprzedaży detalicznej (10.30). W USA, jak co czwartek, pojawi się informacja o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14.30). Publikacji tej towarzyszyć będzie indeks Fed z Filadelfii (14.30) oraz indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board (16).

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie publikację wstępnych odczytów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych głównych gospodarek świata. Na pierwszy ogień pójdzie Japonia (1.30), następnie przyjdzie czas na Francję (9.15), Niemcy (9.30), strefę euro (10) oraz USA (15.45). W piątkowym kalendarzu znajdziemy ponadto: inflację w Japonii (1.30), produkcję przemysłową w Polsce (10) oraz protokół z posiedzenia RPP (14).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane