Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 30-06-2019, 22:00

W poniedziałek rynki mogą reagować na wieści ze szczytu G20, który odbył się w japońskiej Osace — inwestorzy szczególnie mocno czekali na wyniki rozmów Donalda Trumpa z Xi Jinpingiem w sprawach handlowych.

Poniedziałek Ponadto pierwszego lipca w życie wchodzi ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Makroekonomiczny rozkład dnia rozpoczniemy od przeglądu indeksów PMI dla sektorów przemysłowych czołowych gospodarek świata. Dane z USA o 15.45, kwadrans później pojawi się indeks ISM. Warto dodać, że w przypadku naszego kraju wskaźnik od listopada wskazuje wartości niższe od kluczowego poziomu 50 pkt.

Wtorek O 6.30 decyzję o stopach procentowych podejmie Bank Rezerw Australii, a o 9.30 w jego ślady pójdzie szwedzki Riksbank. Wydarzeniem dnia będzie spotkanie grupy OPEC+, w trakcie którego producenci ropy będą dyskutować nad porozumieniem o limitach produkcji.

Środa Dzień zainauguruje wysoka turecka inflacja (9), lecz głównymi publikacjami przedpołudnia będą indeksy PMI dla sektorów usługowych Hiszpanii (9.15), Włoch (9.45), Niemiec (9.55), strefy euro (10) i Wielkiej Brytanii (10.30). Około 13 możemy się spodziewać decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po raz ostatni stopy w Polsce zmieniono ponad 4 lata temu, a perspektywa ich podniesienia to wciąż melodia odległej przyszłości. Tym niemniej jak zwykle warto będzie posłuchać, co na konferencji prasowej (16) powiedzą prezes Adam Glapiński oraz dwaj inni członkowie RPP. O 13.30 w USA rozpocznie się odliczanie do piątkowej publikacji danych z rynku pracy. Pierwsze ich jaskółki stanowiły będą raport Challengera (13.30) oraz raport ADP (14.15). Ponadto zza oceanu nadejdą też dane o zamówieniach na dobra trwałe (16) i indeks ISM dla sektora usług (16). Ważna uwaga — w przededniu Dnia Niepodległości handel na amerykańskich giełdach zostanie skrócony do 19 czasu polskiego.

Czwartek Dzień wolny od pracy w USA zapowiada mniejszą aktywność na światowych giełdach. Powodów do emocji nie dostarczy także kalendarium. O stopach procentowych decydować będzie bank centralny Rumunii, w Szwajcarii na pierwszy plan wybije się inflacja konsumencka (08.30), zaś Eurostat zajmie się sprzedażą detaliczną (11.00).

Piątek Ostatni roboczy dzień tygodnia rozpocznie się od danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle (8). Dynamika produkcji przemysłowej znajdzie się w centrum uwagi na Węgrzech (9), w Hiszpanii (9) oraz Szwecji (9.30). Popołudnie w całości zostanie zdominowane przez Amerykanów. Jak zawsze w pierwszy piątek miesiąca makroekonomicznym gwoździem programu będzie publikacja danych o sytuacji na amerykańskim rynku pracy (14.30). W centrum uwagi znajdą się dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (Nonfarm Payrolls). Analitycy prognozują odczyt na poziomie 160 tys. wobec 75 tys. przed miesiącem. Dane te będą oczywiście odczytywane w kontekście dalszych posunięć Rezerwy Federalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy