Czytasz dzięki

Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 08-09-2019, 22:00

W nowym tygodniu inwestorzy czekać będą przede wszystkim na ważną decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Nie zabraknie także danych z gospodarek, w tym z polskiej.

Poniedziałek

Nowy tydzień rozpoczniemy od ostatecznych danych o PKB Japonii (1.50). O 8 Niemcy przedstawią raport o handlu zagranicznym. O 10.30 w paczce danych z Wielkiej Brytanii znajdziemy PKB, wyniki produkcji przemysłowej i bilans handlu zagranicznego. O tej samej porze światło dzienne ujrzy indeks Sentix, obrazujący nastroje inwestorów w strefie euro.

Wtorek

Dzień rozpocznie się wcześnie, bo już o 3.30 poznamy dane o inflacji w Chinach. W Europie w centrum uwagi znajdą się produkcja przemysłowa we Francji (8.45) i Włoszech (10) oraz inflacja w Czechach (9), na Węgrzech (9) i w Szwecji (9.30). O 10.30 ponownie przypomną o sobie Brytyjczycy za sprawą danych o stopie bezrobocia i wynagrodzeniach. Być może do danych tych odniesie się gubernator Banku Anglii Mark Carney, który publicznie zabierze głos o 14.

Środa

Środowe kalendarium danych makro jest niemalże puste. Entuzjastom wskaźników pozostaną inflacja w Rumunii (8), produkcja przemysłowa w Hiszpanii (9) oraz inflacja producencka w USA (14.30). Około 13 spodziewać możemy się decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Po raz ostatni stopy w Polsce zmieniono ponad cztery lata temu, a perspektywa ich podniesienia to wciąż melodia przyszłości. Tym niemniej jak zwykle warto będzie posłuchać, co na pierwszej po wakacjach konferencji prasowej (16) powiedzą prezes Adam Glapiński oraz dwaj inni członkowie RPP.

Czwartek

W czwartek na pierwszy ogień pójdą dane o inflacji w Niemczech (8) i Francji (8.45). O 11 Eurostat przedstawi raport o produkcji przemysłowej. Wydarzeniem dnia będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych (13.45). Inwestorzy oczekują ponownego cięcia stóp, a także zapowiedzi uruchomienia programu skupu aktywów. O 14.30 uzasadnienie podjętej decyzji przedstawi prezes Mario Draghi. Nieco w cieniu EBC pozostanie decyzja banku centralnego Turcji (13), natomiast dodatkowej zmienności rynkom mogą przydać dane o amerykańskiej inflacji konsumenckiej (14.30).

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia dostarczy sporo danych z gospodarek. Zaczniemy od produkcji przemysłowej w Japonii (6.30), po czym przejdziemy do finalnych wskaźników inflacji w Hiszpanii (9), na Słowacji (9) oraz w Polsce (10). 9.30 to pora publikacji danych o dynamice PKB w Szwecji. O 11 Eurostat przedstawi raport o handlu zagranicznym strefy euro, zaś o 14 poznamy bilans płatniczy Polski. Ostatnie akcenty stanowić będą wyniki sprzedaży detalicznej w USA (14.30) oraz raport Uniwersytetu Michigan (16).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu