Tym będą żyły rynki

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 12-01-2020, 22:00

Tydzień zaczniemy od danych o czeskiej inflacji (9) oraz brytyjskimi raportami o PKB (10.30) i produkcji przemysłowej (10.30).

Poniedziałek

O 14 poznamy bilans płatniczy Polski. Na Wyspach Brytyjskich uwaga znów zwróci się z kolei w stronę ustawy brexitowej, która po akceptacji przez Izbę Gmin teraz trafi do Izby Lordów. Poniedziałek jest dniem bez handlu na giełdach w Japonii.

Wtorek

O 8 dowiemy się, jak kształtowały się dynamiki PKB i inflacji w Rumunii (8). Do danych z regionu dodać można także inflację na Słowacji i Węgrzech (9). Znad Balatonu nadejdzie także odczyt produkcji przemysłowej (9). Niewiele dalej, bo w Wiedniu, rozpocznie się natomiast dwudniowe forum Europy Środkowo-Wschodniej, na którym przewidziano m.in. liczne wystąpienia ministrów finansów i bankierów z regionu. Z globalnego punktu widzenia najistotniejsze będą dane o amerykańskiej inflacji (14.30). Dzień zakończy cowtorkowa informacja o zapasach paliw (22.40). Uwagę Amerykanów będzie także przykuwała debata demokratów, którzy do prawyborów mają już tylko trzy tygodnie. Na Wall Street zaczniesię rozkręcać sezon wyników za czwarty kwartał i cały 2019 r. Przegląd raportów zainaugurują banki: Citigroup, JP Morgan i Wells Fargo.

Środa

Inflacyjny przegląd doczeka się kontynuacji za sprawą danych z Francji (8.45), Hiszpanii (9), Szwecji (9.30), Wielkiej Brytanii (10.30) i Polski (10). W danych GUS znajdziemy informacje o wzrostach cen poszczególnych kategorii i produktów — do tej pory poznaliśmy tylko wstępny odczyt (3,4 proc.). O 11 Eurostat przedstawi dane o handlu zagranicznym oraz produkcji przemysłowej w UE i strefie euro. W USA w centrum uwagi znajdą się indeks NY Empire State (14.30) oraz inflacja producencka (14.30). Wydarzeniem dnia może być jednak ceremonia podpisania pierwszej fazy porozumienia handlowego między Chinami a USA. Do Waszyngtonu uda się m.in. wicepremier Liu He. Wyniki: Alcoa, Bank of America, Goldman Sachs, US Bancorp

Czwartek

Na pierwszy ogień pójdą dane z Dalekiego Wschodu: zamówienia na sprzęt w Japonii (0.50) oraz ceny nieruchomości w Chinach (2.30). Do fali raportów do inflacji o 8 dołączą Niemcy. O 12 decyzję ws. stóp procentowych podejmował będzie bank centralny Turcji, zaś o 13.30 EBC przedstawi protokół z ostatniego posiedzenia. O 14 NBP opublikuje natomiast wskaźniki inflacji bazowej. Sporo danych napłynie z USA. O 14.30 poznamy indeks Fed z Filadelfii i wyniki sprzedaży detalicznej. 16 to godzina publikacji indeksu rynku nieruchomości NAHB oraz danych o zapasach. O 22 poznamy wartość napływu kapitałów do USA. Wyniki: BNY Mellon

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia rozpocznie się od paczki danych z Chin (3), w której znajdziemy produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną, inwestycje w aglomeracjach oraz przede wszystkim PKB za czwarty kwartał 2019 r. O 10 EBC zaprezentuje bilans płatniczy, zaś o 11 Eurostat podsumuje dane o inflacji w strefie euro i całej UE. W USA pojawią się dane o pozwoleniach na budowę domów i rozpoczętych budowach (14.30), produkcji przemysłowej (15.15) oraz indeks Uniwersytetu Michigan (16).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane