Tym będą żyły rynki w nowym tygodniu

Michał Żuławiński Bankier.pl
opublikowano: 15-04-2016, 15:51

Decyzje banków centralnych i seria danych z polskiej gospodarki, podlane doniesieniami ze spółek amerykańskich i z domieszką ważnych dla rynku ropy ustaleleń na katarskim szczycie - to menu inwestora w nowym tygodniu.

Producenci odpowiedzialni za prawie połowę globalnego wydobycia ropy nie porozumieli się w sprawie zamrożenia wydobycia podczas spotkania w katarskim Doha.

Spotkanie producentów z OPEC oraz spoza kartelu, m.in. Rosji, storpedowała Arabia Saudyjska, która odmówiła porozumienia bez udziału w nim Iranu. Wcześniej rozmowy dotyczyły wstępnego projektu, przewidującego zamrożenia wydobycia ropy na poziomie styczniowym do 1 października. 

O tym, jak zareagowały rynki w Azji, więcej tutaj>>

18 kwietnia, poniedziałek

Kalendarium makroekonomiczne na pierwszy dzień tygodnia jest niemal puste. Najważniejszym momentem dnia będzie 14.00, kiedy GUS opublikuje dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w Polsce. Rynkowy konsensus zakłada wzrost zatrudnienia o 2,5%, zaś wynagrodzenia o 3,4% w ujęciu rocznym.

W poniedziałek do Aten wracają audytorzy MFW, ECB oraz EFSM. Rozmowy dotyczyć będą oczywiście oceny kondycji finansowej Grecji oraz dalszej pomocy instytucji międzynarodowych.

Wyniki: PepsiCo, Hasbro, Netflix

19 kwietnia, wtorek

Wtorek rozpocznie się od danych z Niemiec. O 11.00 poznamy kwietniowy odczyt indeksu instytutu ZEW. W marcu wskaźnik ten zanotował wzrost niższy od oczekiwań.

O 14.00 ponownie dane dotyczące polskiej gospodarki. GUS poda dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w marcu. Miesiąc temu wyniki produkcji „podbiły” efekty kalendarzowe, zaś sprzedaż wypadła lepiej, niż się spodziewano.

Po południu możemy oczekiwać danych z amerykańskiego rynku nieruchomości (14.30) oraz informacji o zapasach paliw (22.40).

Wyniki: Goldman Sachs, Harley-Davidson, Intel, Yahoo

20 kwietnia, środa

Środę rozpoczniemy od danych o japońskim handlu zagranicznym (01.50). Raport ten będzie pomocny przy prognozowaniu dynamiki PKB Kraju Kwitnącej Wiśni w pierwszym kwartale.

O 10.00 GUS przedstawi dane o marcowej stopie bezrobocia. Wcześniej MRPiPS podało wynik 10% wobec 10,3% w lutym. O 10.30 z kolei analogiczne dane z rynku pracy opublikowane zostaną w Wielkiej Brytanii.

O 12.00 we Frankfurcie publicznie przemawiać będzie Mario Draghi. O 13.00 w Turcji podjęta zostanie decyzja ws. stóp procentowych. Będzie to pierwsze posiedzenie z udziałem nowego prezesa banku centralnego, którym został Murat Cetinkaya.

Politycznym wydarzeniem dnia będzie początek wizyty prezydenta Baracka Obamy na Bliskim Wschodzie.

Wyniki: Coca-Cola, US Bancorp, Qualcomm, American Express

21 kwietnia, czwartek

Czwartek upłynie pod znakiem banków centralnych. O 09.30 decyzję podejmie szwedzki Riksbank, który na ostatnim posiedzeniu obniżył stopy i przyspieszył drukarki. O stopach decydował będzie też Europejski Bank Centralny, który także poluzował politykę monetarną w marcu. Tradycyjnie komunikat banku poznamy o 13.45, zaś o 14.30 rozpocznie się konferencja prasowa z udziałem prezesa Mario Draghiego. O 14.00 natomiast poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Wyniki: BNY Mellon, UnderArmour, Verizon, General Motors, Microsoft, Starbucks, Visa, Alphabet

22 kwietnia, piątek

W piątek rozpocznie się kolejna w tym roku edycja „festiwalu PMI”, w ramach którego poznamy wstępne indeksy obrazujące nastroje w sektorach przemysłu i usług największych gospodarek świata. Kolejno publikowane będą indeksy dla Japonii (04.00), Francji (09.00), Niemiec (09.30), strefy euro (10.00) i USA (15.45).

O 10.00 ECB ma opublikować prognozy zebrane wśród profesjonalnych ekonomistów. O 15.00 w Amsterdamie spotkają się ministrowie finansów i przedstawiciele banków centralnych państw strefy euro, aby rozmawiać o problemach Grecji.

Wyniki: McDonald’s, Honeywell, General Electric, American Airlines, Caterpillar

Ratingi: Cypr (Fitch), Francja (S&P), Włochy (Fitch), Norwegia (S&P), Rumunia (Moody’s).

 

Michał Żuławiński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Tym będą żyły rynki w nowym tygodniu