Tysiąc dni od referendum unijnego - najlepszy okres dla warszawskiej GPW

Polska Agencja Prasowa SA
09-03-2006, 20:01

Tysiąc dni, które minęły od referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, to dla warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) najlepszy okres w historii - wynika z opracowania GPW.

Tysiąc dni, które minęły od referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, to dla warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) najlepszy okres w historii - wynika z opracowania GPW.

    Referendum unijne odbyło się w Polsce 7-8 czerwca 2003 r. 4 marca 2006 r. minęło tysiąc dni od tego wydarzenia.

    "Polska giełda była dobrze przygotowana do wejścia Polski do UE, także infrastrukturalnie. Jeśli porównać inne kraje akcesyjne z Polską i to, jak wejście do UE przeniosło się na aktywność tych rynków - to mamy dużo większą gamę usług" - powiedział w czwartek PAP wiceprezes GPW Piotr Szeliga. 

    Kilka tygodni przed referendum akcesyjnym, gdy sondaże pokazywały zdecydowaną przewagę zwolenników integracji, rozpoczęła się najdłuższa hossa w historii warszawskiej giełdy. "Dane statystyczne pokazują, że polska giełda bardzo dobrze wykorzystała możliwości jakie dała akcesja" - pisze w swoim materiale GPW.

    W ciągu minionych 2,5 roku najbardziej wzrosły indeksy giełdowe w nowych krajach członkowskich, w tym na giełdzie warszawskiej. Na tle Indeksu DJ Euro Stoxx, opisującego zmiany cen 50 największych europejskich spółek w tzw. "starej Unii", widać, że skala wzrostu WIG20 była zdecydowanie większa.

    W ciągu ostatnich tysiąca dni na giełdzie zadebiutowały 74 spółki. W dwóch ostatnich latach warszawska giełda była pod tym względem w europejskiej czołówce. Według statystyk Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE), w 2005 roku GPW zajęła trzecie miejsce w Europie (35 nowych spółek), a w roku 2004 roku - drugie (36 debiutów).

    14 października 2003 r. zadebiutowała na GPW pierwsza spółka zagraniczna - Bank Austria Creditanstalt (BACA) AG. Obecnie na GPW jest notowanych 6 zagranicznych spółek.

    Kapitalizacja spółek krajowych wzrosła trzykrotnie - ze 112 mld zł w czerwcu 2003 r. do 336 mld zł w lutym 2006 r. Wynikało to zarówno z hossy, jak i dopływu nowych spółek.

    "Giełda to rodzaj placu targowego. Muszą na nim być oferowane różne towary, nawet takie, które nie są handlowane i są tylko ciekawostkami. Plac targowy musi być różnorodny, a na giełdzie przekłada się to na możliwość wyboru i dywersyfikację ryzyka" - podkreślił Szeliga.

    GPW zwraca uwagę, że w analizowanym okresie nastąpił ponowny wzrost liczby rachunków inwestycyjnych w polskich biurach maklerskich. Intensywnie rozwijał się rynek instrumentów pochodnych. Wolumen obrotu kontraktami indeksowymi w roku 2005 wyniósł 5,2 mln i był największy w historii GPW. Wynik GPW był lepszy niż np. giełd w Mediolanie czy Madrycie.

    Szeliga zwrócił uwagę na duże zaangażowanie polskich inwestorów indywidualnych na rynku kontraktów terminowych. "Wiedzieliśmy, że klient indywidualny ma u nas szczególnie duże znaczenie" - dodał. Stąd też tak przygotowywano produkty oferowane klientom indywidualnym, by chętnie w nie inwestowali.

    W ciągu minionych tysiąca dni GPW wprowadziła też pewne zmiany - w grudniu 2003 r. rozpoczęła publikację indeksu WIG-PL, w którym uczestnikami są tylko polskie spółki. Od 3 października 2005 r. wydłużona została sesja giełdowa. Giełda czterokrotnie obniżała też opłaty giełdowe pobierane od członków giełdy. Szeliga nie wykluczył dalszych obniżek, jeśli obroty na giełdzie będą wysokie.

    Na GPW wprowadzono też nowe instrumenty: opcje na WIG20,  kontrakty terminowe na obligacje skarbowe, opcje na akcje spółek oraz instrumenty notowane i rozliczane w USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Tysiąc dni od referendum unijnego - najlepszy okres dla warszawskiej GPW